Kanada potępiła Rosję za agresywne zachowanie i liczne naruszenia prawa międzynarodowego, ale nie uznała Putina za zbrodniarza wojennego. Jest to określone w odpowiedzi ministra spraw zagranicznych Kanady Chrysti Freeland na elektroniczną petycję złożoną do parlamentu – informuje agencja Ukrinform.

Przypomnijmy, latem ubiegłego roku w parlamencie kanadyjskim została zarejestrowana petycja, która proponowała uznać Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. W petycji zostały wymienione zbrodnie wojenne popełnione na terytorium Ukrainy, w tym zestrzelenie samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych MH-17, rosyjska inwazja na Gruzję w 2008 roku, udział w syryjskiej wojnie i wsparcie dla reżimu dyktatora Baszara al-Asada oraz prześladowania i zabójstwa polityczne popełnione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

„My, obywatele Kanady, wzywamy rząd kanadyjski, by ogłosił Putina zbrodniarzem wojennym, który musi zostać przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, agresję i wsparcie dla terroryzmu”

– czytamy w dokumencie.

„Władimir Putin musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za ból i cierpienie spowodowane jego zbrodniami wojennymi. Kraje na całym świecie doświadczyły inwazji i ingerencji w demokrację ze strony putinowskiego reżimu. Musimy podjąć skuteczne kroki przeciwko temu tyranowi”

– powiedział kanadyjski parlamentarzysta James Bezan.

Jednak szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland zignorowała prośbę autora petycji.

„Kanada jest głęboko zaniepokojona działaniami Rosji, które podważają międzynarodowy porządek oparty na regułach. Minister spraw zagranicznych wielokrotnie sprzeciwiała się rosyjskim działaniom, które podważają międzynarodowe standardy”

– czytamy w odpowiedzi kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych na petycję.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Putin to zbrodniarz wojenny, który musi zostać przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze! W kanadyjskim parlamencie zarejestrowano petycję

Były szef sztabu Wojskowej Misji Łączności NATO w Moskwie uważa, że: „W Hadze już jest cela dla Putina”

Rosja oskarżona o zestrzelenie MH17. Pięć krajów zgodziło się na finansowanie organizacji procesu ścigania i karania sprawców zbrodni

Ukraina grozi Rosji Trybunałem w Hadze za zbrodnie wojenne

Gruzja oskarżyła Rosję o zbrodnie wojenne

Tortury, egzekucje, porwania. Świadectwa o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Rosyjska agresja: Ukraińska prokuratura zgromadziła dowody dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Smoleńsk-2010. Putin zaczyna denerwować: Mam dość tych bzdur, szukajcie bomby w Warszawie

Raport NATO: Rosja ponosi odpowiedzialność za łamanie praw człowieka w Donbasie i Gruzji