Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konsultacjach sojuszniczych z przywódcami państw NATO i UE na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Jedność wśród największych państw NATO jest absolutna. Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Agresja rosyjska musi zostać powstrzymana – mówił później Prezydent Andrzej Duda.

Przywódcy Unii Europejskiej i NATO pod przewodnictwem Prezydenta USA Joe Bidena rozmawiali dziś podczas wideokonferncji o dalszym wsparciu Ukrainy.

W sojuszniczych konsultacjach obok Prezydenta USA Joe Bidena i Prezydenta RP Andrzeja Dudy wzięli udział także Premier Kanady Justin Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Prezydent Francji Emmanuel Macron, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Premier Włoch Mario Draghi, Premier Japonii Fumio Kishida, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Prezydent Rumunii Klaus Iohannis i Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

– Zdałem relację z wizyty w Ukrainie oraz rozmów z Wołodymyrem Zełenskim. Ocena tej sytuacji jest jednoznaczna – Ukraina wymaga wsparcia i może się go spodziewać. Padły dalsze deklaracje wsparcia Ukrainy. Była mowa o sankcjach, mamy nadzieję na ich rozszerzenie; determinacja jest coraz większa; coraz więcej przywódców mówi o sankcjach związanych z gazem, ropą naftową – relacjonował Prezydent RP podczas spotkania z dziennikarzami.

– Pojawiły się deklaracje, że odpowiedzialność za zbrodnie wojenne powinny ponosić nie tylko władze Rosji, ale i żołnierze. Państwa nie będą uczestniczyć w spotkaniach G–20 i G–7 z udziałem Rosji – podkreślił Andrzej Duda.

Źródło: Prezydent.pl

PRZECZYTAJ:

Prezydent Duda: Naszym celem jest wsparcie prezydenta i obrońców Ukrainy