„Polityka represyjna kierownictwa Federacji Rosyjskiej w okupowanym Krymie zamienia półwysep w obóz koncentracyjny”, – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

„Nie możemy zapominać o Krymie. Ten tymczasowo okupowany przez Rosję ukraiński półwysep Rosja zamienia w obóz koncentracyjny, potężną strefę obecności wojskowej, zmieniając na własną korzyść równowagę sił na Morzu Czarnym. Dla tych, którzy wierzą w wartości ludzkie i prawa człowieka Krym zamienia się w prawdziwy obóz koncentracyjny, gdzie wprowadzane są radzieckie standardy kar i medycyna karna”, – powiedział Petro Poroszenko, przemawiając na dorocznym spotkaniu Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) w piątek w Kijowie.

Jako przykład na poparcie swoich słów, prezydent przytoczył przypadek zastępcy przewodniczącego Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego Ilmi Umerowa, który bezprawnie przebywał w szpitalu psychiatrycznym w Symferopolu przez 3 tygodnie. Według Petro Poroszenko, była to demonstracja represyjnej polityki Moskwy na Krymie, ale Ukraina będzie dążyć do pociągnięcia „sprawcy” do odpowiedzialności, informuje Interfax-Ukraina.

„Mówią nam, że sprawa krymska jest zamknięta z punktu widzenia prawa międzynarodowego, ale w rzeczywistości nigdy nie była otwarta. Krym jest prawnie częścią Ukrainy!”, – podkreślił prezydent Ukrainy.

Jagiellonia.org / Wschodnik.pl

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/jagiellonia.org/