Rosja przyznała, że dziesiątki obywateli Rosji oraz krajów Wspólnoty Niepodległych Państw ucierpiało w trakcie starć w Syrii.

Rosyjskie MSZ potwierdza prawdziwość doniesień medianych o zabitych i rannych najemnikach rosyjskich w Syrii.

Pierwsze informacje dotyczące znacznych strat rosyjskich w Syrii przekazywane były przez rosyjskich i zachodnich dziennikarzy już na początku lutego. Chodzi o prywatną agencję wojskową, nazywaną grupą „Wagnera”.

Doniesienia mówiły o ostrzelaniu najemników działających na Bliskim Wschodzie przez wojska koalicji działające pod dowództwem USA.

Śmierć miało ponieść od kilkunastu do ponad 100 Rosjan. Wcześniej jednak Kreml oraz rosyjski MON zaprzeczały prawdziwości tych doniesień.

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja ze strony rzecznik MON Rosji Mariji Zacharowej, że w Syrii rzeczywiście mogło zginąć pięciu Rosjan, jednak podkreślano, że nie byli oni żołnierzami regularnej armii.

Teraz jednak rosyjskie MSZ przyznaje, że w Syrii zginęli zarówno obywatele Rosji, jak i krajów WNP. Padła informacja o kilkudziesięciu rannych. Poinformowano również, że część poszkodowanych wróciła do Rosji i znajduje się w szpitalach.

Źródło: IAR, Fronda.pl

Przypomnijmy, Rosjanie ponieśli największe straty po tym, jak Putin powiedział, że Rosja kończy operację wojskową w Syrii. Właśnie po tym czasie rosyjska armia i najemnicy doświadczyli serii miażdżących porażek.

7 lutego 2018 r. koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone zadała cios rosyjskim najemnikom w Syrii. Starcie z Amerykanami zakończyło się druzgocącą klęską Rosjan. Według nowych danych zginęło ponad 215 Rosjan. Jednostkę rosyskich najemników „Wagner” praktycznie zniszczono.

Kilka dni przed tym, 3 lutego w niebie nad Syrią zestrzelono najnowszy rosyjski samolot szturmowy Su-25SM (Frogfoot) o wartości około 50 milionów dolarów. Pilot został schwytany i zabity przez antyasadowskie syryjskie siły opozycyjne.

Na początku stycznia 2017 r. antyasadowskie siły zniszczyli 7 rosyjskich samolotów, zwłaszcza cztery samoloty bombowe Su-24, dwa myśliwce Su-35S i transportowy An-72 zostały zniszczone w wyniku ataku artyleryjskiego syryjskich bojowników na rosyjską bazę lotniczą Chmejmim.

TŁO HISTORYCZNE

Konflikt militarny w Syrii trwa od 2011 roku. W operacjach wojskowych uczestniczą siły krwawego dyktatora Baszara al Asada (SAR), umiarkowane opozycjoniści, radykalni islamiści, Kurdowie i inne siły. We wrześniu 2014 roku operacja przeciwko ISIS została rozpoczęta przez koalicję kierowaną przez Stany Zjednoczone. Rok po tym, we wrześniu 2015 r. Rosja przystąpiła do konfliktu po stronie Baszara al-Asada.

PRZECZYTAJ:

Wojna w Syrii. Putin testuje wytrzymałość Zachodu

Kremlowski ślad w państwie islamskim

Fundamenty pod islamski terroryzm kładło KGB

W 2016 r. Turcja rozpoczęła operację wojskową na północy Syrii. Erdoğan twierdził, że jednym z celów inwazji było obalenie reżimu tyrana Asada. Ale potem wyjaśnił, że Turcja walczy przeciw terrorystom, a nie przeciwko „konkretnej osobie”.

WĘZEŁ GORDYJSKI BLISKIEGO WSCHODU

Globalna geopolityczna gra w regionie:

  • Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone wspierają syryjską opozycję i Kurdów;
  • Rosja, Iran, a także terroryści z Hezbollahu popierają krwawego dyktatora Baszara al Asada;
  • Turcja walczy jednocześnie przeciwko Kurdom wspieranych przez Amerykanów i przeciwko siłom kremlowskiej kukiełki Baszara al Asada
  • Izrael, unikając starcia z Rosją, jest przeciwny Iranowi i Hezbollahowi.

Konflikt interesów graczy globalnych: Rosja vs Stany Zjednoczone.

Sojusznicy sytuacyjni:

1. Rosja, Iran, terroryści z Hezbollahu, reżim syryjskiego dyktatora Baszara al Asada, rosyjska agentura w ISIS.

2. Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Izrael, Kurdowie, syryjska opozycja demokratyczna i niektóre ugrupowania islamskie.

Głównymi regionalnymi graczami są: Arabia Saudyjska, Izrael, Iran i Turcja.

Główna oś konfrontacji: Konflikt między regionalnymi potęgami (Iran vs Arabia Saudyjska).

Konflikt religijny: Szyici (Iran) przeciwko Sunnitom (Arabia Saudyjska).

Konflikty nie do pogodzenia: Iran (Hezbollah) vs Izrael; Organizacja Wyzwolenia Palestyny vs Izrael; Baas vs Izrael.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

The New York Post: Rosjanie toczą z nami wojnę. Putin miał zatwierdzić rosyjski atak na siły amerykańskie w Syrii

Dowództwo rosyjskie wiedziało, że Amerykanie będą bombardować „grupę Wagnera”

Starcie z Amerykanami w Syrii zakończyło się druzgocącą klęską Rosjan. Nowe szczegóły

W Syrii zginęło 100 rosyjskich żołnierzy z prywatnej kompanii wojskowej „Wagner” – Girkin

„Zdradzili nas”. Ocalały Rosjanin z „grupy Wagnera” opowiedział o szczegółach klęski najemników (AUDIO)

Miażdżąca klęska Rosjan w Syrii. Nowa wersja: Kreml pozbywa się świadków (WIDEO)

Nowe straty rosyjskich najemników. Kolejne 15 Rosjan zginęło w Syrii