Istnieją dwa scenariusze przyszłości Europy: albo Ukraina wygra i wróci pokój, albo Putin będzie kontynuował imperialny podbój naszego kontynentu – wskazuje na łamach holenderskiego dziennika „Financieele Dagblad” premier RP Mateusz Morawiecki w tekście zatytułowanym „Premier Polski: Rosja przypuściła atak na naszą cywilizację”.

Premier Morawiecki przypomina, iż rok temu Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę, niszcząc stary porządek świata.

„Bezpieczeństwo i dobrobyt, które budowało kilka pokoleń Europejczyków, są na skraju załamania. Rosja rozpoczęła imperialny podbój” – twierdzi polski polityk. Podkreśla, iż „zrobimy wszystko, aby zakończyć ten geopolityczny koszmar”.

PRÓBA PODPALENIA EUROPY

Szef rządu zaznacza, że musimy pozbyć się przekonania, iż rosyjska agresja na Ukrainę to lokalny konflikt, albowiem mamy do czynienia z próbą podpalenia Europy i zdestabilizowania światowego porządku gospodarczego, która została zaplanowana przez Putina i jest realizowana od dawna.

„Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze kraje bałtyckie, a potem może mój kraj, Polska” – przypomina Morawiecki słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zauważa, iż jego obawy szybko stały się rzeczywistością.

„Obawy te stały się rzeczywistością szybciej, niż Europa się spodziewała. W 2014 roku Rosja zaanektowała Krym, a dziś jesteśmy świadkami agresji na Ukrainę na wielką skalę. Co nas czeka, jeśli nie powstrzymamy rosyjskiej machiny wojennej?” – pyta na łamach holenderskiej gazety premier i ocenia, iż imperialne plany Rosji wykraczają poza Ukrainę, a obecna wojna dotyczy nas wszystkich.

Jednak zdaniem Morawieckiego wojna na Ukrainie to tylko jeden z frontów, na którym toczy się walka o przyszłość Europy. Jego zdaniem Rosja przypuściła atak na naszą całą cywilizację, także w cyberprzestrzeni, mediach i gospodarce.

„Moskwa dobiera techniki ataku w zależności od przeciwnika. Putin nigdy nie mógłby podbić Europy środkami militarnymi bez przewagi ekonomicznej” – twierdzi szef rządu i wskazuje, iż kryzys energetyczny i globalna inflacja są elementami imperialnej agresji Rosji. Jego zdaniem Rosja podsyca kryzys gospodarczy, aby zniechęcić kraje europejskie do angażowania się w wojnę.

PATOLOGIA RELACJI

Polski premier przypomina, iż wiele rządów europejskich wierzyło, że może prowadzić z Rosją normalne interesy.

„Uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych, wątpliwe interesy z rosyjskimi oligarchami i zupełnie niezrozumiałe ustępstwa Europy przy budowie Nord Stream 2 pokazują patologię relacji między Zachodem a Rosją” – przekonuje Morawicki. Przekonuje, iż powrót do normalnego funkcjonowania nie jest już możliwy.

„Utrzymywanie stosunków z przestępczym reżimem nie może stać się czymś normalnym. Najwyższy czas, aby Europa uniezależniła się od Rosji, zwłaszcza w sektorze energetycznym. Deputinizacja jest niezbędna dla europejskiej suwerenności” – cytuje polskiego polityka „Financieele Dagblad”. Premier RP wierzy jednocześnie, iż Rosją się pomyliła w swojej ocenie i europejskie kraje są zjednoczone bardziej niż kiedykolwiek.

NOWA STRUKTURA BEZPIECZEŃSTWA

Zdaniem Morawieckiego euroatlantycki rozsądek wziął górę nad chłodnymi kalkulacjami. Przypomina w tym kontekście zobowiązanie Niemiec do wysłania czołgów Leopard na Ukrainę, o co prosiła Polska.

„Zbliżające się zwycięstwo nad Rosją to zasługa sukcesów armii ukraińskiej i sankcji, ale także Zachodu, który w imię wolności zawiązał silny sojusz. Do prawdziwego zwycięstwa potrzeba czegoś więcej: całkowicie nowej struktury bezpieczeństwa, zarówno politycznego, jak i gospodarczego” – twierdzi premier.

Jego zdaniem istnieją dwa scenariusze przyszłości Europy: albo Ukraina wygra i wróci pokój, albo Putin będzie kontynuował imperialny podbój naszego kontynentu.

„Jeśli chcemy, aby Ukraina wygrała wojnę, musimy teraz pomyśleć o jedynym modelu polityki europejskiej, który ma szansę powodzenia, czyli o unii na rzecz pokoju i bezpieczeństwa” – twierdzi Morawiecki i dodaje, że rok po wybuchu wojny solidaryzujemy się we wspólnym celu: odbudowie Ukrainy i wzmocnieniu Europy.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu”, źródło: FD.nl, IAR, PAP, PolskieRadio24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Wróg u bram. Kreml chcę zniszczyć Polskę i podbić Europę

Po Ukrainie Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: