Członkowie „Prawego Sektora”, „Swobody” i „Korpusu Narodowego” protestują przeciwko projektom ustaw, jakie wniósł do rozpatrzenia przez parlament prezydent Petro Poroszenko.

Zdaniem nacjonalistów ich przyjęcie oznaczać będzie zaakceptowanie statusu separatystycznych „republik” w Donbasie. „To zwycięstwo Putina. Na Ukrainie będzie obowiązywać prawo pisane pod dyktando Zacharczenki” – argumentują protestujący.

„Dzisiaj członkowie Korpusu Narodowego, Prawego Sektora i Swobody zebrali się pod siedzibą Rady Najwyższej, aby powiedzieć kategoryczne „Nie!” dla ustawy, która ma przeorientować mińskie rozmowy o statusie okupowanych terytoriów Donbasu” – czytamy w oświadczeniu Korpusu Narodowego.

Jak informowały media, Petro Poroszenko wniósł do pilnego rozpatrzenia przez parlament dwie ustawy o tzw. reintegracji Donbasu. Wg prezydenckich projektów terytoria zajęte przez separatystów mają otrzymać prawny status terytoriów czasowo okupowanych. Deklarowanym priorytetem działania ukraińskich władz w sprawie Donbasu ma być realizacja mińskich porozumień w kwestii bezpieczeństwa, a ich dotrzymanie – warunkiem dalszych rozwiązań politycznych. Druga z prezydenckich ustaw – o pokojowym uregulowaniu sytuacji w Donbasie – przedłuża o rok regulacje prawne dotyczące specjalnego statusu tego regionu i struktur jego samorządu. W projekcie zakłada się też stworzenie warunków do wprowadzenia do Donbasu kontyngentu pokojowego ONZ.

Według informacji części ukraińskich mediów, grupa parlamentarzystów z „Samopomocy” – złożyła alternatywny projekt w sprawie odzyskania kontroli nad utraconymi po 2014 roku terytoriami państwowymi, który ma obejmować także Półwysep Krymski. Zawężenie obszaru okupowanego w wersji Petra Poroszenki do Donbasu może być wynikiem pogodzenia się z wizją „odpuszczenia Krymu” – piszą komentatorzy.

***

18 października wygasa ustawa o specjalnym statusie niektórych obszarów Donbasu, przyjęta w 2014 roku w myśl porozumień mińskich. Niewypełnianie ustaleń z Mińska może dać pretekst do renegocjacji tamtych ustaleń, stojących na gruncie spójności terytorialnej całej Ukrainy – argumentują inicjatorzy przyjęcia ustaw „w trybie pilnym”.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl / Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, Korrespondent.net (HHG)