23 sierpnia, w ramach rosyjsko – białoruskich manewrów „Zapad-2017” na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia taktyczne z udziałem sił powietrznych Federacji Rosyjskiej. Jak poinformowało  Ministerstwo Obrony RB, w celu przeprowadzenia wspólnych działań przeprowadzono przebazowanie samolotów i śmigłowców Sił Powietrzno – Kosmicznych Rosji na lotniska wojskowe Białorusi.

Przez najbliższe trzy dni (23-25 sierpnia) na białoruskich lotniskach wojskowych, a nawet na drogach będą lądować rosyjskie . Rozpoczynają się właśnie operacyjno-taktyczne ćwiczenia białoruskiego i rosyjskiego lotnictwa, w ramach mających się rozpocząć 14 września manewrów „Zapad-2017”.

Ministerstwa Obrony Białorusi wydało komunikat, w którym donosi, że w trakcie ćwiczeń zostaną wypracowane kwestie zastosowania wspólnego regionalnego systemu obrony powietrznej Białorusi i Federacji Rosyjskiej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, a także organizacji i praktycznego przygotowania lotnictwa do wykonywania misji szkolno – bojowych na poligonach Sił Zbrojnych Białorusi, włączając lądowanie na lotniskach i wyznaczonych odcinkach dróg.

Resort obrony nie poinformował o liczbie rosyjskich maszyn, które wylądowały na Białorusi.

Przypomnijmy, że manewry „Zapad-2017” odbędą się w dniach 14-20 września na białoruskich poligonach, i będą to największe ćwiczenia wojskowe krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym od 2013 roku.
Jagiellonia.org / kresy24.pl

KOMENTARZ REDAKCJI

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodn

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Dlatego warto pomyśleć o ewentualnych scenariuszach na najbliższą przyszłość.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjski faszyzm rośnie w siłę! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przyczyną tej tragedii było niepowodzenie we wdrażaniu strategii Józefa Piłsudskiego, któremu nie udało się stworzyć silnego sojuszu geopolitycznego w regionie międzymorza bałtycko-czarnomorskiego, co w końcu spowodowało kolejny rozbiór Polski przed II wojną światową. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości. Mamy obowiązek uniemożliwić powtórkę tego tragicznego scenariusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Defence24: Rosyjskie czołgi i armaty ruszają na „poligony”. Zagrożona wschodnia Ukraina?

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University Timothy Snyder w eseju zamieszczonym na stronie „Allgemeine Zeitung”.

Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi zdestabilizować i przejąć kontrolę nad 45-milionowym europejskim krajem, to cały system międzynarodowego bezpieczeństwa zawali się jak domek z kart, a Europa znajdzie się w cieniu brutalnego barbarzyńskiego despotyzmu. Imperium Zła ponownie wydostanie się z mroku niepamięci, a świat pogrąży się w ciemnym okresie chaosu, konfliktów oraz poważnych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa…

ZOBACZ TAKŻE: