„Raport amerykańskiego Departamentu Stanu na temat działań dezinformacyjnych prowadzonych przez Rosję koresponduje z obserwacjami polskich służb specjalnych oraz identyfikowanymi działaniami Kremla prowadzonymi przeciwko RP”

– poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak dodał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, to Polska, USA oraz państwa NATO są stałym celem działań Rosji w tej kwestii. Żaryn podkreśla, że w raporcie Departamentu Stanu USA jest mowa o rosyjskim „propagandowym ekosystemie”.

PRZECZYTAJ:

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady. Wolność słowa czy wolność kłamstwa?

Myśl Polska, Kresy.pl, Geopolityka.org etc. są kanałami szerzenia rosyjskich wpływów w Polsce. Opublikowano korespondencję kremlowskich urzędników (Rappoport-Leaks)

Rzecznik dodał, że działanie dezinformacyjne wymierzone w Polskę prowadzone są od lat, jednak zintensyfikowane zostały od wojny przeciwko Ukrainie oraz aneksji Krymu. Podkreślił, że walka ta jeszcze się wzmogła po decyzji NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz obecności sojuszniczej między innymi w Polsce.

Jak twierdzi, Rosja celuje przede wszystkim w osłabianie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej czy destabilizowanie relacji między Polską a USA, szczególnie jeśli chodzi o współpracę militarną.

Dalej Żaryn podkreśla, że pojawiają się też wątki przedstawiania Polski jako tego kraju, który „tworzy problemy” na arenie międzynarodowej. Dodał:

„W walkę informacyjną przeciwko RP włączają się oficjalni przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, nie wyłączają prezydenta FR Władimira Putina”.

Podkreślił również:

„Rosja swoje działania prowadzi również przy pomocy mediów i mediów społecznościowych, a także podmiotów działających między innymi w obszarze kultury, historii, instytucji naukowych”.

Źródło: PAP, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Znajdź sobie pożytecznego idiotę. 7 przykazań rosyjskiej wojny informacyjnej

Europa Umiera? Za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml – oficer FSB

Rosyjski ślad w amerykańskich protestach. Raport Instytutu Badań Globalnych Zagrożeń i Demokracji