Po raz pierwszy w historii państwo – mianowicie Federacja Rosyjska – poniesie odpowiedzialność za naruszenie prawa międzynarodowego [finansowanie terroryzmu i łamanie praw człowieka na okupowanym Krymie] – oświadczyła Ołena Zerkal, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

„Rosja po raz pierwszy będzie odpowiedzialna za naruszenie prawa międzynarodowego i praw człowieka. To pierwszy raz w historii, kiedy Rosja odpowie … na wszystkie nasze zarzuty, w tym [za zestrzelenie] MH17”

– powiedziała Ołena Zerkal.

„Dzisiejsza decyzja będzie pod każdym względem bardzo kosztowna dla Rosji. Jest to globalny precedens i odpowiedź dla tych, którzy narzekają, że nie ma żadnych dźwigni przeciwko agresorowi”

– napisał na Twitterze Pawło Klimkin, były minster spraw zagranicznych Ukrainy.

Przypomnijmy, Ukraina oskarża Federację Rosyjską o dostarczanie broni do terrorystów okupowanego Donbasu, ostrzeliwanie dzielnic mieszkalnych Mariupola i Kramatorska, zniszczenie cywilnego autobusu pasażerskiego koło Wołnowachy, a także dyskryminowanie Ukraińców i Tatarów krymskich na okupowanym przez Rosję ukraińskim półwyspie.

„Sąd powinien przeanalizować, ile czasu zajmie Rosji przygotowanie memorandum i przyjąć zarządzenie protokołu. Następnie Rosja będzie musiała złożyć memorandum, w którym określi swoje stanowisko w sprawie wszystkich punktów, w których Ukraina przedstawiła fakty dotyczące naruszenia konwencji. A potem rozpocznie się przesłuchanie”

– zaznaczyła Ołena Zerkal.

Jagiellonia.org

Ми це зробили! Беззаперечна перемога України на одному з найвпливовіших судових майданчиків світу стала реальністю….

Gepostet von Lana Zerkal am Freitag, 8. November 2019