Kandydat na sekretarza stanu USA Anthony Blinken przedstawił swoją wizję ożywienia służby dyplomatycznej w oświadczeniu przed Senacką Komisją Spraw Zagranicznych, obiecując wznowić współpracę z partnerami światowymi USA – informuje Politico.

Blinken nazwał „główne sojusze USA” najlepszym sposobem „przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Rosji, Iranu i Korei Północnej oraz obrony demokracji i praw człowieka”.

„Pokora i pewność siebie powinny być drugą stroną amerykańskiego medalu przywództwa. Pokora, bo musimy ciężko pracować w domu, aby wzmocnić naszą pozycję za granicą. […] Żaden z głównych problemów, przed którymi stoimy, nie może być rozwiązany przez jeden kraj, nawet tak potężny jak Stany Zjednoczone”.

Anthony Blinken

Kandydat na sekretarza stanu USA

Kandydat na sekretarza stanu USA wspomniał o tym, że służył w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Clintona i był szefem sztabu Demokratów w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, gdy jej przewodniczącym był prezydent elekt Joe Biden. Później pracował jako zastępca doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego i podsekretarz stanu w administracji Obamy.

Opracowanie strategii przeciwdziałania rosnącemu zagrożeniu ze strony Rosji i Chin będzie przedmiotem przesłuchań, zwłaszcza bezpośrednio po ujawnieniu szeroko zakrojonej ataki cyberszpiegowskiej, w której oskarżani są hakerzy z Federacji Rosyjskiej.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

„Musimy mówić jednym, silnym głosem”. Prezydent Duda pogratulował Bidenowi

The Hill: Biden może ożywić Europę Wschodnią i zmobilizować międzynarodowy front przeciwko rosyjskiej agresji

Joe Biden: „Ameryka wróciła”. Prezydent elekt rzucił wyzwanie przeciwnikom USA i zobowiązał się wspierać sojuszników