W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Na polskiej granicy trwa atak hybrydowy ze strony białoruskiej, bez wątpienia wspierany przez władze rosyjskie. Opisałem Sekretarzowi Generalnemu, jak wygląda sytuacja i oddziaływanie na granice Polski, UE i NATO i podziękowałem za jego jednoznaczne stanowisko – podkreślał po rozmowach Andrzej Duda, podaje serwis internetowy Prezydent.pl.

„Zgłosiłem Panu Sekretarzowi propozycję, by zwiększyć gotowość sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy, na wschodniej flance; by rozważyć tam zwiększenie militarnej obecności, by rozważyć także wzmocnienie choćby misji Air Policing, wszelkich misji obserwacyjnych, które patrolują tę część granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, tę część jego flanki”.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

„Dziękuję Sekretarzowi Generalnemu za roboczą konsultację, gotowość do tego, by porozmawiać o aktualnej sytuacji i jego jednoznaczne stanowisko. To dla nas bardzo ważne. Realizujemy nasze zobowiązania traktatowe i wynikające z członkostwa w UE i NATO”

– mówił po spotkaniu Andrzej Duda.

„To wszystko co się dzieje, nie wskazuje na to, aby można mówić o obniżeniu presji na granicę. Ataki mają profil cywilny i zapewniłem Sekretarza Generalnego, że zapobiegają temu nasza Straż Graniczna i Policja, wspierane przez wojsko”

– podkreślał Prezydent RP podczas konferencji prasowej.

Przed wylotem do Brukseli w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji na granicy polsko–białoruskiej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MSWiA, MON, MSZ i służb.

– Prezydent Andrzej Duda będzie dążył do uzyskania, potwierdzenia i zwiększenia pełnego politycznego poparcia dla Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Europy i regionu – powiedział po porannej naradzie Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Podkreślił, że spotkania międzynarodowe, które odbywają się w tym tygodniu, „absolutnie nie kończą ofensywy dyplomatycznej ani Prezydenta, ani Premiera”. W przyszłym tygodniu Andrzej Duda będzie m.in. uczestniczył w spotkaniu grupy V4 w Budapeszcie.

Źródło: Prezydent.pl

PRZECZYTAJ: