Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė dwudniową wizytę w Polsce rozpocznie w Warszawie od spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą. Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że głównymi tematami rozmów będą kwestie bezpieczeństwa, m.in. bezpieczeństwa energetycznego, relacje gospodarcze oraz relacje społeczne, w tym sytuacja polskiej mniejszości na Litwie.

– Wizyta Pani Prezydent Litwy przypada w szczególnym roku, w roku 450-lecia Unii Lubelskiej, która wytworzyła Rzeczpospolitą Obojga Narodów, unikatową polityczną siłę ówczesnej Europy i pewnie jeden z najbardziej nowatorskich, unikatowych przedsięwzięć politycznych w ogóle w historii Europy, a więc oczywistym jest, że kontekst także tej rocznicy jest ważny – powiedział Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że przede wszystkim będzie to jednak wizyta polityczna. – Wizyta dwustronna, oficjalna Prezydent Litwy, która kończy swoje urzędowanie, więc to jest także jej pożegnanie w ramach tego urzędu z Polską – zaznaczył prezydencki minister. Dodał, że w związku z tym „będzie też można podsumować te ostatnie lata i określić stan relacji polsko-litewskich i wspólne wyzwań”.

PRZECZYTAJ:

Deklaracja o wzmocnieniu polsko-litewskiego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa

Szef Gabinetu Prezydenta RP poinformował, że wizyta Dalii Grybauskaitė będzie miała trzy duże komponenty. – Po pierwsze kwestie bezpieczeństwa, wzajemnego postrzegania zagrożeń i odpowiedzi na te zagrożenia poprzez współpracę wojskową, i w ramach NATO i dwustronną, w tym daleko idącą także współpracę i koordynację działań w zakresie rozwoju armii i współpracy wojskowej – powiedział.

Jak zaznaczył, podczas wizyty zostaną podpisane przez ministrów obrony obu państw dokumenty dotyczące „daleko idącego zacieśnienia współpracy w zakresie obronności, włącznie z oddelegowaniem pod wspólne dowództwo części litewskich i polskich jednostek w ramach Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód”.

Zaplanowano też przyjęcie przez Prezydentów Polski i Litwy wspólnej deklaracji obejmującej kwestie bezpieczeństwa, w tym także bezpieczeństwa energetycznego.

Drugi komponent wizyty to komponent gospodarczy. Polskie firmy są znaczącym udziałowcem na rynkach litewskich, „na czele z projektem sztandarowym”, którym jest rafineria PKN Orlen w Możejkach.

– Chcemy, żeby gospodarcza obecność Polski się rozwijała, żeby polska siła gospodarcza na Litwie promieniowała i chcemy, żeby państwo litewskie także wspierało polskie podmioty gospodarcze na Litwie i umożliwiało im dobre funkcjonowanie – powiedział prezydencki minister.

Trzecim komponentem wizyty będą kwestie infrastrukturalne, które – jak zaznaczył Krzysztof Szczerski – łączą się z Inicjatywą Trójmorza, „z naszym wspólnym udziałem w tym dużym przedsięwzięciu i integracji europejskiej w ramach naszego pasa państw między Bałtykiem, Adriatykiem, a Morzem Czarnym”.

– Tutaj relacje polsko-litewskie są niezwykle ważne, dlatego że poprzez Polskę i Litwę przebiegają kluczowe projekty Trójmorza, takie jak Rail Baltica, Via Baltica, które łączą kraje bałtyckie z centrum Europy; jak most energetyczny, który pozwala krajom bałtyckim na integrację ich systemów energetycznych z Europą. A więc to są bardzo ważne przedsięwzięcia infrastrukturalne, które właśnie pomiędzy Polską a Litwą decydują tak naprawdę o rozwoju i spójności infrastrukturalnej całej Europy, w tym szczególnie krajów Trójmorza – podkreślił minister Szczerski.

Prezydencki minister dodał, że podstawą dla wzajemnych interesów polsko-litewskich, „fundamentem i pierwszym w ogóle zadaniem, jest dbanie o dobre relacje społeczne, o dobre relacje międzyludzkie”. Jak mówił, szczególne znaczenie dla tych relacji „ma obecność Litwinów w Polsce, ale przede wszystkim oczywiście duża obecność Polaków na Litwie, tych tam mających swoje domy i swoją ojcowiznę od wieków”.

– Polska obecność na Litwie powinna być przez Litwinów postrzegana jako szansa, jako duża społeczna wartość i myślę, że także do tego będziemy przekonywać stronę litewską, żeby dbać o Polaków na Litwie, właśnie w imię tych wspólnych interesów; (będziemy przekonywać), że te wspólne interesy innych obszarach muszą być zharmonizowane z dobrą pozycją, dobrą sytuacją, dobrym postrzeganiem Polaków na Litwie, Polaków, którzy są wierni swojej narodowości, wierni swojej tożsamości i oczywiście są lojalnymi obywatelami Litwy – podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Jak zaznaczył, Prezydent Duda „zawsze zachęcał Polaków na Litwie, żeby byli lojalnymi obywatelami suwerennej Litwy i jednocześnie, żeby byli Polakami”. – I będziemy dbać o to, żeby pełnię swoich praw mogli tam realizować – podkreślił minister.

W piątek Prezydenci Litwy i Polski odwiedzą Lublin. Przed południem Dalia Grybauskaitė i Andrzej Duda złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej na pl. Litewskim. Następnie dojdzie do spotkania trojga Prezydentów: Litwy, Polski oraz Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko w dowództwie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

Źrodło: Prezydent.pl, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

W piątek odbędzie się wizyta Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w dowództwie wspólnej brygady w Lublinie