238 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy poparło nowelizację ustawy o dniach wolnych, według której 25 grudnia i 7 stycznia będą teraz dniami wolnymi. Jednocześnie zlikwidowano dzień wolny, który przypadał na 2 maja.

Przed początkiem głosowania przewodnicząca Komitetu Polityki Socjalnej RN Ludmiła Denisowa podkreśliła: – Komitet zwrócił uwagę, że są kraje, w których święta Bożego Narodzenia obchodzi się dwa razy – Białoruś, Mołdawia, Liban i Albania. Wynika z tego, że i my możemy obchodzić to święto dwukrotnie – 25 grudnia i 7 stycznia. W projekcie ustawy, przygotowanej przez komitet, jest punkt o zlikwidowaniu dnia wolnego, który dotąd obchodziliśmy 2 maja. Myślę, że jest to dobra propozycja – zaznaczyła.

Przewodniczący parlamentu Andrij Parubij poparł ten projekt i apelował do deputowanych o jego przegłosowanie. Przedstawiciele większości frakcji w parlamencie poparli propozycję, jednak głosowano aż sześć razy, bowiem niektórzy deputowani byli przeciwko likwidacji dnia wolnego 2 maja. Jednak zwyciężyła „europejska” linia i ustawa została przyjęta.

– Nie narzucamy wierzącym jak i kiedy mają obchodzić święta religijne, ale przejście na świętowanie Bożego Narodzenia według nowego i bardziej dokładnego kalendarza gregoriańskiego 25 grudnia jest oznaką europejskości – stwierdziła deputowana z partii „Samopomoc” Iryna Podolak.

Ustawa nabiera czynności od następnego dnia po jej opublikowaniu.

Komitet przygotował tę ustawę, ponieważ wielu deputowanych wskazywało na to, że na Ukrainie mieszka wielu rzymskich katolików i protestantów, którzy w ten dzień biorą wolne i proszą o regulację prawną tej kwestii.

Źródło: prawda.com.ua, tłum. kuriergalicyjski.com