Wczoraj prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Według służby prasowej prezydenta Ukrainy, Duda zadeklarował, że Polska będzie nadal opowiadać się za ciągłym naciskiem w postaci sankcji wobec Federacji Rosyjskiej do czasu przywrócenia suwerenności Ukrainy.

Prezydent Ukrainy podziękował Andrzejowi Dudzie za aktywne stanowisko Polski we wspieraniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. „Prezydent Polski zwrócił uwagę, że jego kraj będzie nadal opowiadał się za dalszym naciskiem w postaci sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, dopóki porozumienia mińskie nie zostaną w pełni wdrożone i przywrócona zostanie suwerenność Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Prezydenci rozmawiali też o wdrażaniu porozumień osiągniętych podczas negocjacji w „formacie normandzkim” w Paryżu 9 grudnia. Przywódcy zwrócili szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Zełenski poinformował Dudę o krokach, jakie Ukraina podejmuje w celu zawarcia nowej umowy w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu. Prezydent Ukrainy zwrócił też uwagę na pozytywne zmiany w kwestii wydawania przez Polskę zezwoleń na międzynarodowy transport drogowy na bieżący rok.

Prezydenci poruszyli także kwestie dwustronnej współpracy w ramach inicjatyw międzynarodowych i regionalnych, omówili priorytety integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy i uzgodnili harmonogram wydarzeń dwustronnych na przyszły rok.

Źrodło: Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Ambasador RP Bartosz Cichocki wezwał Rosję, by odpowiedziała na inicjatywy prezydenta Zełenskiego

Prezydent Zełenski nie przekroczył „czerwonych linii” na spotkaniu przywódców formatu normandzkiego