Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki powiedział, że Polska docenia trudne polityczne kroki ukraińskich władz – informuje agencja UNIAN.

„Z dużą niecierpliwością oczekujemy teraz wdrożenia decyzji o zawieszeniu broni, wymiany przetrzymywanych osób zgodnie z formułą „wszyscy za wszystkich” oraz odnośnie nowych obszarów wycofania wojsk. Dużo pracy dla Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku. I bardzo mocno zachęcamy Rosję, by odpowiedziała na pozytywne kroki prezydenta Zełenskiego i ukraińskiego rządu”.

Bartosz Cichocki

Ambasador RP na Ukrainie

Według ambasadora, Polska docenia i odnotowuje trudne politycznie decyzje strony ukraińskiej o przedłużeniu obowiązywania o specjalnym porządku samorządów lokalnych na niektórych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego oraz wycofania sił i zawieszenie broni w miejscowościach Stanica Ługańska, Petrowskie i Zołotoje.

Bartosz Cichocki powiedział, że dopóki nie zostaną zrealizowane ustalenia porozumień ze „szczytu normańskiego”, kraje Unii Europejskiej powinny kontynuować politykę sankcji wobec Rosji.

„Powinniśmy również bardzo uważnie obserwować to, co dzieje się na Krymie, który nie był częścią negocjacji w Paryżu, ale represje i militaryzacja półwyspu trwa, a społeczność międzynarodowa nie powinna pozostawiać tego bez nadzoru”

– podkreślił ambasador RP w Kijowie.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent Zełenski nie przekroczył „czerwonych linii” na spotkaniu przywódców formatu normandzkiego w Paryżu