Na zaproszenie Prezydenta RP wizytę w Polsce składa Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tematem rozmów sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej. Wsparcie Ukrainy to obecnie jeden z priorytetów polityki międzynarodowej Andrzeja Dudy – podkreśla szef BBN Paweł Soloch, informuje oficjalny serwis internetowy Prezydenta RP.

W Wiśle trwają konsultacje między Prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmów jest sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji. Przywódcy mają omówić ostatnie wydarzenia na forach międzynarodowych, w tym NATO oraz OBWE, w której Polska sprawuje obecnie roczne przewodnictwo.

– Polska wspiera Ukrainę, bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie – mówił w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełen poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO – podkreślił.

Jakub Kumoch poinformował że rozmowy w Wiśle potrwają dziś do bardzo późna i będą kontynuowane w piątek. – Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwam – podkreślił szef BPM.

Jak zapowiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Prezydenci będą rozmawiać także o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym. – Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego – zaznaczył Paweł Soloch.

To drugie, w ciągu miesiąca, spotkanie głów obu państw.

Poprzednie spotkanie przywódców Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację Prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

Źródło: Prezydent.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Jestem przeciwnikiem ustępstw w stosunku do Rosji – Prezydent Andrzej Duda

Trójkąt Lubelski. Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie

Deklaracja ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego o wspólnym dziedzictwie europejskim i wspólnych wartościach (WIDEO)