Premier Mateusz Morawiecki zwołał dziś na godz. 12 pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej – poinformował w poniedziałek rano wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że szef polskiego rządu poprowadzi wideokonferencję, informuje Polsat powołując się na PAP.

„W ramach polskiej prezydencji w V4 Premier Morawiecki zwołał dziś na godz. 12 pilne spotkanie VTC premierów Wyszehradu. Spotkanie będzie poświęcone rosyjskim aktom sabotażu w Czechach, eskalacji przez Rosję sytuacji na Ukrainie i Białorusi i współpracy V4 we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie”

– napisał wiceminister SZ na Twitterze.

https://twitter.com/SzSz_velSek/status/1386544160673607684

Rzecznik rządu Piotr Müller podał w komunikacie przekazanym przez CIR szczegóły dotyczące tego spotkania.

„W poniedziałek 26 kwietnia premier Mateusz Morawicki poprowadzi wideokonferencję premierów państw V4, która została zainicjowana przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej”

– napisał.

https://twitter.com/KPRM_CIR/status/1386553329644449792

Jak podkreślił, „spotkanie to ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej, ostatnich wydarzeń w stosunkach czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską”.

CZESI WYDALILI ROSYJSKICH DYPLOMATÓW

„17 kwietnia władze Czech poinformowały o wydaleniu z kraju osiemnastu pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych. Decyzja miała związek z wcześniejszym uzyskaniem przez czeskie służby dowodów, które uzasadniały podejrzenie udziału oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w eksplozji składów amunicji w kompleksie Vrbětice w 2014 r. W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby. W ramach retorsji Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uznało 20 pracowników Ambasady Republiki Czeskiej w Moskwie za osoby niepożądane i nakazało im opuścić kraj”

– napisał Müller.

Odnosząc się do poparcia „dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską”, minister zaznaczył: „Solidarność i poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską wyraziły już m.in.: NATO, szefowie pięciu z siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim, a także wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell”.

Jak dodał, „oświadczenie potępiające działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli oraz wyrażające solidarność z działaniami podjętymi przez Czechy wystosowali również ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej”. „Zostało ono poparte przez przewodniczących parlamentów tych państw” – przypomniał.

Rzecznik rządu poinformował ponadto, że „w rozmowie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy weźmie udział Eduard Heger, który 1 kwietnia 2021 r. objął stanowisko premiera Słowacji”.

ESKALACJA KONFLIKTU W DONBASIE

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Według ukraińskiego MSZ przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Zachód do nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Rosję.

Źródło: PAP, PolsatNews.pl

PRZECZYTAJ:

Atak Rosji na UE. Senat Republiki Czeskiej: Eksplozję w składzie amunicji w Vrběticach to „akt terroryzmu państwowego”