„W czasie wojny poziom dochodów czy kariera stają się bezwartościowe. Znaczenia nabierają ponownie miłość Ojczyzny i przyjaźń” – powiedziała prof. Tetiana Burlaienko z Kijowa w tracie dyskusji o kryzysie wartości. Obok wojny na Ukrainie był to jeden z głównych tematów międzynarodowej konferencji naukowej „Polska, Europa i świat w dobie wielowymiarowych kryzysów”, która w dniach 28-30 listopada odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Przez trzy dni filozofowie, teologowie, ekonomiści, historycy, dyplomaci debatowali o najważniejszych współczesnych problemach – pandemii koronawirusa, wojnie na Ukrainie, kryzysie energetycznym i wzroście inflacji. Wśród najważniejszych wyzwań współczesności organizatorzy umieścili także kryzys wartości.

„W dzisiejszym świecie wartości nie zawsze są na pierwszym miejscu” – tłumaczy Tomasz Tokarski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju KUL, która była jednym z organizatorów konferencji. Jak dodaje, dewaluacja wartości jest jedną z przyczyn nawarstwiających się problemów. „Wojna by nie wybuchła, gdyby politycy kierowali się wartościami” – podkreśla.

Wiele miejsca uczestnicy konferencji poświęcili dyplomacji i stosunkom międzynarodowym. „Na naszych oczach rodzi się nowy ład światowy, przed nami wiele kryzysów, jak wojna czy inflacja, ale też szans i mam przekonanie, że podołamy tym wyzwaniom” – przekonywał prof. Arkady Rzegocki. Szef Służby Zagranicznej wygłosił wykład inauguracyjny o polskiej dyplomacji.

Szans w kryzysie szukali także organizatorzy konferencji, którzy przygotowali odrębne seminaria poświęcone relacjom Polski z Ukrainą i z Mołdawią. „Te państwa ze względu na swoje złe doświadczenia z Rosją potrzebują pomocy Polski i nasz kraj może być dla nich istotnym wsparciem, a dzięki temu również ważnym aktorem polityki międzynarodowej” – mówi Tomasz Tokarski i przypomina, że w tym roku Unia Europejska nadała tym państwom status kandydatów do Wspólnoty.

Oprócz tematyki energetycznej czy finansowej dyskusja dotyczyła także roli Kościoła katolickiego wobec wyzwań współczesności. Paneliści zgodzili się, że najważniejsze z nich to utrata wiernych, zwłaszcza wśród ludzi młodych, i brak powołań. Ojciec prof. Dariusz Kowalski SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie podkreślał, że problemem jest tu relacja Kościoła do świata. „Misją Kościoła jest głoszenie dobrej nowiny, a nie tłumaczenie się z własnych błędów” – mówił duchowny.

Konferencję „Polska, Europa i świat w dobie wielowymiarowych kryzysów” zorganizowano w ramach Forum Obywatelskiego, zapoczątkowanego kilka lat temu przez środowiska związane z KUL. To cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie naukowe, którego uczestnicy podejmują bieżące i ważne zagadnienia społeczne i polityczne. Formuła spotkania przewiduje dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury, prawa, polityki, dyplomacji, biznesu i mediów.

Family News Service

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

ZOBACZ TAKŻE: