Polska po raz kolejny udziela wsparcia sąsiadom w walce z epidemią COVID – 19. 4 czerwca z Warszawy wyruszył kolejny konwój na Białoruś. Wśród potencjalnych beneficjentów pomocy będą także Polacy mieszkający na Białorusi.

Do naszego sąsiada pojechało w sumie ponad 40 samochodów ciężarowych z 300 tonami sprzętu i środków ochrony. To bezprecedensowa i największa pomoc, jaką Polska skierowała do państw objętych pandemią koronawirusa, poinformował MSZ na swojej stronie internetowej.

Darczyńcami są Ministerstwo Zdrowia, Agencja Rezerw Materiałowych, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz TZF Polfa S.A., a wśród przekazywanego sprzętu znalazły się między innymi respiratory, zestawy leków, maseczki oraz płyn dezynfekcyjny, testy, a także fartuchy i kombinezony. W dostarczeniu pomocy na rzecz Białorusi pośredniczy Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Policji.

– Dzielimy się tym, czym możemy z naszymi przyjaciółmi i sąsiadami, z którymi łączy nas tak wiele… nie tylko granica. To dzięki osobistej decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego możemy dziś wysłać prawdopodobnie największy transport humanitarny w dziejach III RP – powiedział minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP. – Gdy wybuchła pandemia, wiedzieliśmy, że znak polskiej pomocy musi się pojawić wszędzie tam, gdzie jest potrzeba – dodał wiceminister Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w MSZ.

Część pomocy trafi do szpitali Obwodu Grodzieńskiego, a reszta – do Mińska, skąd będzie dystrybuowana do wszystkich regionów, zgodnie z aktualnymi potrzebami zgłoszonymi przez Rząd Białorusi. Wśród potencjalnych beneficjentów tego wsparcia będą także Polacy mieszkający na Białorusi.

Ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew podziękował Polsce za okazaną po raz drugi pomoc. – My, Białoruś i Polska, jesteśmy w sercu Europy, jesteśmy sąsiadami, łączy nas wspólna odpowiedzialność za stabilność w regionie. Szlachetny gest Polski jest przejawem tej odpowiedzialności. W imieniu mojego kraju i moim własnym mam zaszczyt przekazać, z całego serca, podziękowanie za kolejną pomoc, która wyruszy dzisiaj na Białoruś. – Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – powiedział, dziękując za wsparcie ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew.

Źrodło: msz.gov.pl, Kresy24.pl, fot: Tymon Markowski/MSZ

40 ciężarówek, 300 ton sprzętu – z Warszawy wyruszył jeden z największych polskich konwojów z pomocą humanitarną, to…

Опубліковано Andżelika Borys Четвер, 4 червня 2020 р.