„Lobbing rosyjski w UE jest bardzo, bardzo silny” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński w obszernym wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”.

„Z 30 tysięcy przeróżnych grup lobbystycznych działających dziś przy centrali UE ogromna część ma albo wprost rosyjski rodowód, albo jest z Rosjanami powiązana”.

Jarosław Kaczyński

Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość

PRZECZYTAJ:

Na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Europie

Jak wskazał Kaczyński, w poszczególnych państwach Unii Europejskiej działają formacje polityczne, „które ewidentnie są związane z Moskwą i otrzymują jej wsparcie”. Przykładem jest chociażby francuskie Zjednoczenie Narodowe pod wodzą Marine Le Pen, które- według niektórych sondaży – może wkrótce wygrać eurowybory we Francji. W ocenie Kaczyńskiego, trudno powiedzieć, że polityka Francji jest antyrosyjska.

„Pytanie najważniejsze brzmi tak: na ile polityka takich formacji byłaby korygowana przez Kreml, gdyby stały się one istotną siłą w UE? Jednym słowem, jak silne są te więzi i zależności? Nie mam wiedzy szczegółowej na ten temat, więc dalej nie będę spekulował”

– podkreślił były premier.

W ocenie polityka, „lobbing rosyjski w UE jest bardzo, bardzo silny”.

„Te wpływy wydadzą się jeszcze większe, gdy ocenimy ich zasięg i skuteczność z perspektywy polityk poszczególnych państw. Nord Stream 1 i 2 realizowany wspólnie z Niemcami. Politykę francuską trudno byłoby określić jako antyrosyjską. Gdy ocenimy te wpływy, spoglądając na Brukselę – jako w jakiejś części autonomiczny ośrodek polityczny Unii – to również są one bardzo bardzo dostrzegalne”

– ocenił lider Prawa i Sprawiedliwości.

„W mojej ocenie główne pytanie dotyczące przyszłości Wspólnoty brzmi dziś w sposób następujący: czy największa siła polityczna dominująca Unię pójdzie jeszcze bardziej na lewo, zjednoczy się z czerwonymi i zielonymi – chyba że utrzyma władzę samodzielnie, wówczas wszystko będzie po staremu – czy tez uzna, że taki sojusz byłby ryzykowny i uszanuje prawo do udziału we władzy ugrupowań takich jak nasze”

– ocenił prezes partii rządzącej.

W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” lider PiS komentuje m.in. zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jarosław Kaczyński poddaje miażdżącej krytyce Platformę Obywatelską, określając ugrupowanie Grzegorza Schetyny jako niewiarygodne.

Źrodło: Niezależna.pl, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Niemcy i Rosja podzieliły Europę na strefy wpływów? Nord Stream 2 to nowa interpretacja paktu Ribbentrop-Mołotow

Orban marzy o rewizji granic w Europie, namawiał nas, żebyśmy w czasie kryzysu ukraińskiego wzięli ziemie i podzielili się nią

Dr Jerzy Targalski: Rosja chce zwasalizować Europę, w tym celu prowadzi wojnę nieliniową używając internetu i portali społecznościowych

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady. Wolność słowa czy wolność kłamstwa?