Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą dziś oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Według zapowiedzi samego Andrzeja Dudy wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa. Duda poinformował o tym wczoraj w Bukareszcie, gdzie uczestniczył w pierwszym dniu szczytu Inicjatywy Trójmorza.

„Myślę, że pan prezydent Trump będzie chciał ode mnie usłyszeć o tym, co działo się dzisiaj, bo był bardzo zainteresowany Inicjatywą Trójmorza i przecież przyjechał w zeszłym roku na szczyt Trójmorza w Warszawie właśnie dlatego, że bardzo mu się spodobało to, że współpracujemy ze sobą, że jesteśmy razem, że pokazujemy tę jedność i że są możliwości rozwojowe”

– powiedział.

„Na pewno będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, także energetycznym, na pewno będziemy rozmawiali o współpracy w tym zakresie, na pewno będziemy rozmawiali o tym – co naturalne – jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo militarne, na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej, gdzie to Trójmorze – i w zakresie energii, i w zakresie w ogóle biznesu – ma dla USA duże znaczenie, co mnie ogromnie cieszy”

– dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że „USA, co naturalne, szukają partnerów i nowych rynków zbytu”.

I tu rozwijająca się dynamicznie Europa Środkowa została dostrzeżona i jest to szansa dla Stanów Zjednoczonych i dla nas – zaznaczył Duda.

„Trójmorze ma wielki potencjał służący osiągnięciu celów w tych i innych ważnych dziedzinach współpracy”

– napisał prezydent USA Donald Trump w swoim liście do uczestników Forum Biznesu, zorganizowanego z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.

„Inicjatywa Trójmorza ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu”

– podkreślił prezydent USA

Przypomniał jednocześnie, że on sam w 2017 roku w Warszawie wziął udział w poprzednim szczycie.

Donald Trump dodał wskazał też na kluczowe znaczenie nowej infrastruktury energetycznej dla wspierania pogłębionej integracji gospodarczej, a także otwierania dostępu do nowych rynków oraz dywersyfikacji źródeł energii w regionie.

Para prezydencka przyleciała do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. Wizyta rozpocznie się we wtorek około południa czasu lokalnego od powitania Dudy wraz z małżonką przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu.

Polska para prezydencka złoży podpis w księdze pamiątkowej. Następnie w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy obu par, po czym Duda i Trump będą rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

Ważna wizyta. Duda jedzie do Trumpa jako emisariusz Trójmorza

A tak się śmiali… Trójmorze na liście narodowych projektów priorytetowych USA. „To odpowiedź na Nord Stream 2”