Polska będzie potęgą! Założyciel Stratfor przedstawił prognozę

Polska będzie potęgą! Założyciel Stratfor przedstawił prognozę
Za 30 lat Polska będzie najpotężniejszym państwem w regionie Europy Środkowo–Wschodniej, z ambicjami odgrywania ogromnej roli na arenie międzynarodowej – stwierdził dziś założyciel i były prezes znanego na całym świecie think-tanku Stratfor, obecnie prezes Geopolitical Futures, George Friedman.

Słynny amerykański politolog, który bierze udział w Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, przypomniał, że jeśli chodzi o rozwój technologii to „wszyscy mamy przekonanie, że świat będzie się bardzo szybko zmieniał”.

PRZECZYTAJ:

Tarcza Europy. Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem

– Jeśli zaś chodzi o sytuację geopolityczną, uważamy, że będzie tak jak teraz. Obecne mocarstwa pozostaną mocarstwami

– Nic bardziej mylnego

George Friedman

Założyciel i były prezes znanego na całym świecie think-tanku Stratfor

Powiedział, że „jeszcze w 1910 r. Europa była globalną potęgą, nadawała ton, przewodziła pod każdym względem”.

Czy ktoś wówczas przypuszczał, że w 1950 r., czyli po 40 latach, legnie w gruzach, po dwóch strasznych wojnach, podzielona między USA i Związek Sowiecki? Czy ktoś mógł przewidzieć, że po kolejnych 40 latach, czyli w 1990 roku, upadnie Związek Sowiecki, a Niemcy się zjednoczą?

George Friedman

Założyciel i były prezes znanego na całym świecie think-tanku Stratfor

Zdaniem amerykańskiego naukowca, za 30 lat nadal globalnym mocarstwem pozostaną Stany Zjednoczone, chociaż ich pozycja osłabienie. Friedman uważa, że podobnie będzie z Chinami, które „teraz są potęgą, ale mają wiele wewnętrznych problemów – dyktatorski rząd, narastające różnice społeczne – dlatego za 30 lat „nie utrzymają obecnej pozycji”.

Friedman przewiduje, że Unia Europejska może mieć kłopoty z dalszą integracją państw oraz prognozuje upadek Niemiec i Rosji. Jego zdaniem, gospodarka niemiecka jest w ponad 50-proc. uzależniona od eksportu. Ocenił to jako „ogromne zagrożenie, bo takich proporcji nie uda się utrzymać w przyszłości”, a z kolei Rosja „nie stworzyła nowoczesnej gospodarki”.

Natomiast w ocenie prezesa Geopolitical Futures w silę będą rosły Japonia i Turcja i… Polska.

W sytuacji, kiedy za 30 lat Niemcy nie będą już potęgą gospodarczą, a Rosja znajdzie się w rozsypce, Polska, ze świetnie wykształconym społeczeństwem, urośnie do roli regionalnej potęgi, z ambicjami odgrywania ogromnej roli na arenie międzynarodowej

George Friedman

Założyciel i były prezes znanego na całym świecie think-tanku Stratfor

Polska będzie potęgą! Założyciel Stratfor przedstawił prognozę Ћого JAGIELLONIA.ORG potega

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *