Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdził przeznaczenie 250 mln USD na pomoc wojskową dla Ukrainy w 2020 r. W ramach w ramach programu „Inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa, pomoc dla Ukrainy” (USAI), – informuje wpływowy ukraiński tygodnik „Dzerkało Tyżnia.

W dokumencie Pentagonu Ukraina jest nazywana „ważnym partnerem w strategicznej rywalizacji z Rosją”. Powiedziano też, że Stany Zjednoczone będą nadal silnie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej.

„To po raz kolejny potwierdza wieloletnie wspólne zaangażowanie obronne między USA a Ukrainą – kluczowym partnerem na froncie strategicznej rywalizacji z Rosją. Stany Zjednoczone pozostają nieugięte we wspieraniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej ”

– oświadcza amerykański Departament Obrony.

Jednocześnie Pentagon wyszczególnił, że pomoc dla Ukrainy zapewnia rozwój śmiertelnych zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy, a także stwarza możliwości bardziej szczegółowego monitorowania sytuacji na morzu. Pomoc ta ma również na celu poprawę systemów monitorowania przestrzeni powietrznej Ukrainy, systemów dowodzenia i kontroli; w celu zapewnienia lepszej ochrony wojsk lądowych i sił specjalnych, zapewniając radare rozpoznania artyleryjskiego i sprzęt taktyczny.

Ponadto pomoc zapewnia zwiększenie poziomu pomocy medycznej dla wojska, poprawę procedur ewakuacyjnych, wzmocnienie cyberobrony i komunikacji strategicznej w celu przeciwdziałania operacjom Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, w 2018 roku ówczesny asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że:

„Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.

Dodał też, że Ameryka jest zdecydowana stworzyć „długoterminowe bastiony na wschodniej flance od Bałtyku po Morze Czarne chroniące Zachód przed ingerencją ze strony Chin i Rosji” i zaznaczył, że poprawa stosunków z Rosją będzie możliwa dopiero po zaprzestaniu agresywnego zachowania Kremla.

„Lata miękkiej polityki, która spowodowała rosyjską agresję, skończyły się”

– podkreślił Mitchell.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Wicemarszałek Senatu RP: Ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem