Ambasadorowie państw – członków NATO odbyli spotkanie, na którym wyrazili zaniepokojenie w związku z koncentracją wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy – podaje Reuters. Z kolei, Sekretarz obrony USA Lloyd Austin potwierdził niezachwiane poparcie USA dla suwerenności, integralności terytorialnej i aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, informuje Ambasada USA w Kijowie.

Dyplomaci omówili też kwestie związane z eskalacją sytuacji w Donbasie. Przedstawiciel NATO powiedział dziennikarzowi agencji informacyjnej, że to Moskwa podważa wysiłki pokojowe we wschodniej Ukrainie.

„Sojusznicy wyrazili zaniepokojenie niedawną, zakrojoną na szeroką skalę akcją wojskową Rosji na Ukrainie i wokół niej. Sojusznicy są również zaniepokojeni naruszeniem przez Rosję porozumienia o zawieszeniu broni z lipca 2020 r., w wyniku którego w zeszłym tygodniu zginęło czterech ukraińskich żołnierzy”

– podkrelił dyplomata.

Na zwiększanie się rosyjskiej obecności wojskowej w pobliżu ukraińskich granic zareagowały także Stany Zjednoczone. Waszyngton jest zaniepokojony takimi działaniami armii rosyjskiej. Jednocześnie w rozmowie telefonicznej szefów resortów obrony Ukrainy i Stanów Zjednoczonych amerykański minister obrony zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika, że Stany Zjednoczone nie zostawią Ukrainy sam na sam z rosyjskim agresorem. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin potwierdził niezachwiane poparcie USA dla suwerenności, integralności terytorialnej i aspiracji euroatlantyckich Ukrainy. Sekretarz obrony USA odbył również rozmowę telefoniczną ze swoim tureckim odpowiednikiem.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

Rosja ściąga wojska do granicy z Ukrainą. USA przewidują „potencjalnie nieuchronny kryzys”

Zagrożenie atakiem Rosji w regionie Morza Bałtyckiego jest całkiem realne – szwedzcy analitycy