Prokuratura Krajowa w sprawie katastrofy smoleńskiej sformułowała nowe zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów lotów. Przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym.

Wobec trzeciej osoby, która przebywała w momencie katastrofy Tu-154M w wieży kontroli lotów, wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutu pomocnictwa do sprowadzenia katastrofy. Chodzi o kontrolerów Pawła P. i Wiktora R. oraz Nikołaja K.

Szef zespołu prokuratorów badających katastrofę smoleńską prokurator Marek Kuczyński powiedział, że podstawą zarzutów jest m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii. Prokuratura zwróciła się w tej sprawie do strony rosyjskiej z wnioskiem o pomoc prawną.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwrócono się do strony rosyjskiej z wnioskiem o pomoc prawną, którego treścią jest przedstawienie zarzutów podejrzanym oraz przesłuchanie ich w takim charakterze. Wnioskowaliśmy również o to, by czynności te odbyły się z udziałem polskich prokuratorów, członków zespołu śledczego nr 1. Czekamy aktualnie na reakcję strony rosyjskiej, na przedstawienie terminu wykonania tych czynności – wskazał Marek Kuczyński.

Prokuratura przedstawiła dziś informacje na temat stanu śledztwa w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. [czytaj więcej]

Od początku kwietnia ub.r. okoliczności tragedii bada specjalny zespół śledczych z Prokuratury Krajowej. Przejęli oni dochodzenie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Jagiellonia.org / radiomaryja.pl

ZOBACZ TAKŻE:

W Smoleńsku Rosjanie działali jak mordercy – wysoki oficer CIA w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”

Były oficer CIA: katastrofa smoleńska to nie był wypadek

Katastrofa jak w Smoleńsku. Tylko wszyscy przeżyli!