Likwidacji NATO i zastąpienia go nowym sojuszem z udziałem Rosji, rezygnacji z zagranicznych misji wojskowych oraz zmniejszenia o 30 proc. budżetu na wojsko domaga się niemiecka partia Die Linke (Lewica) – podaje portal kresy24.pl.

Ogłoszony w poniedziałek program wyborczy musi zostać potwierdzony przez zjazd partii, który ma się odbyć w czerwcu.

Die Linke powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei (przekształconej z komunistycznej SED) i WASG (partii byłych członków koalicji SPD-Zieloni).

W 2011 Die Linke uchwaliła nowy program. Już wtedy w sferze międzynarodowej domagała się zakończenia wszystkich operacji militarnych Bundeswehry i zapowiedziała, że nie wejdzie do żadnego rządu który będzie kontynuował dotychczasową politykę militarną i dozbrajanie. W programie znalazł się wówczas m.in. zapis dotyczący nałożenia zakazu importu broni za granice i zapis, że Niemcy powinny dążyć do opuszczenia struktur NATO, a sojusz powinien zostać rozwiązany.

SPD, Lewica i Zieloni dysponują w obecnym niemieckim parlamencie większością pozwalającą im na utworzenie rządu, jednak po wyborach w 2013 socjaldemokraci odrzucili taką możliwość ze względu na różnice w podejściu do polityki zagranicznej. Przed wyborami, które odbędą się we wrześniu tego roku, SPD nie wyklucza jednak koalicji z Lewicą i Zielonymi, widząc w tym jedyną możliwość odsunięcia Merkel od władzy.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?