– Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA – poinformował  szef MON Antoni Macierewicz.

– Konfiguracja, w której nabywamy rakiety Patriot jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. Żadna inna armia świata dotychczas nie miała możliwości uzyskania rakiet Patriot w konfiguracji szczególnie dobranej i dostosowanej do wymogów– zaznaczył  minister.

 

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów – ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła – system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne – to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.

– Rokowania ws. systemu Patriot nie przyspieszyłyby, gdyby nie była to administracja prezydenta Donalda Trumpa – podkreślił  szef MON Antoni Macierewicz.  Dodał, że jest to ważne ze względu na przeciwnika, który stoi naprzeciwko nas; ze względu na rakiety Iskander, które zagrażają Polsce i które muszą być skutecznie zwalczane przez rakiety Patriot.

– Te rokowania dotyczące rakiet Patriot nie przyspieszyłyby i nie napotkałyby na tak przyjazną i otwartą postawę rządu Stanów Zjednoczonych, jak to w memorandum jest sformułowane, gdyby nie była to administracja pana prezydenta Donalda Trumpa  – oświadczył A. Macierewicz w dniu wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie.  Dokument jest jeszcze jednym dowodem na to, jak naprawdę wygląda wspaniała współpraca między USA i Polską.

– Bardzo dziękuję moim zastępcom, bez wysiłku i pracy, nie tylko pana ministra Kownackiego, ale całego zespołu z jakim on pracował, to oczywiście osiągnięcie tego sukcesu, bo trzeba powiedzieć, że uzyskanie tych technologii a dokładniej zobowiązania Stanów Zjednoczonych, że te technologie będą Polsce dostarczone, byłoby to niemożliwe. Tak samo jak byłoby niemożliwe bez wielkiej pracy ppna ministra Szatkowskiego, dlatego, że te rakiety PATRIOT są częścią strategii i wyniku rocznej pracy zespołu ds. Strategicznego Przeglądu Obronnego, którym kierował.

Pierwsze baterie rakiet Patriot mają trafić do Polski do 2022 r. – dodał szef MON. Zaznaczył, że wraz z nabyciem wyrzutni rakiet Homar uzupełnia to całościową strukturę polskiego systemu obronnego – czyli tarczy antyrakietowej dającej nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać.

Jagiellonia.org / mon.gov.pl