Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą prezydent USA oświadczył, ze Stany Zjednoczone wraz z Polską przygotowują odpowiednie reakcje na ostatnie działania Rosji. Politykę Kremla Donald Trump określił jako „agresywną” i „destabilizującą”.

– Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji. Jesteśmy wdzięczni za przykład, jaki Polska daje wszystkim krajom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego wypełniając swoje zobowiązania finansowe – podkreślił amerykański prezydent dodając, że „czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty”. – Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza – podkreślił.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trumpa spotkali się w czwartek przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej. Rozmowa odbyła się w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców. Dotyczyła m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. Po blisko półgodzinnej rozmowie do prezydentów dołączyły delegacje obu krajów.

Andrzej Duda i Donald Trump wzięli udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. Prezydentowi USA towarzyszyli sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn. Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy uczestniczyli ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Politycy spotkali się także z mediami, a następnie wzięli udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza. W Warszawie równolegle z wizytą amerykańskiego przywódcy odbywa się szczyt tej inicjatywy.

Wczesnym popołudniem prezydent Trump wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich. Ma to być wystąpienie programowe amerykańskiego przywódcy poświęcone sytuacji międzynarodowej i jego wizji polityki zagranicznej. Wystąpienie poprzedzi złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl / Prezydent.pl (HHG)

ZOBACZ TAKŻE:

Stany Zjednoczone wskazały Polskę jako lidera regionu Międzymorza

Stratfor: Rosję czeka upadek, Polskę rozkwit

Ukraina wyraziła aprobatę dla polskiej koncepcji Międzymorza