Minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström (na zdjęciu) przyjechała dzisiaj do Warszawy na zaproszenie ministra Jacka Czaputowicza. „Spotkanie będzie związane z tegorocznymi obchodami setnej rocznicy nawiązania polsko-szwedzkich relacji dyplomatycznych oraz dziesiątej rocznicy zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego” – podaje MSZ. Prosto z Warszawy Wallström i Czaputowicz udadzą się do Kijowa.

„Po spotkaniu dwustronnym ministrowie wezmą udział w debacie poświęconej unijnej polityce wschodniej w kontekście dziesiątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W ramach obchodów rocznicowych szefowie dyplomacji Polski i Szwecji odbędą wspólną wizytę na Ukrainie, która jest największym i najbardziej ambitnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego. Celem wizyty w Kijowie jest przedstawienie nowych propozycji rozwoju Partnerstwa, jak również potwierdzenie stałego wsparcia europejskiego dla Ukrainy. Zaplanowane zostały m.in. spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, urzędującym ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem oraz działaczami ważniejszych organizacji pozarządowych. Ministrowie wygłoszą też wykład na temat Partnerstwa Wschodniego i europejskiego wsparcia dla Ukrainy dla studentów Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie”

– podaje MSZ.

W czwartek do Kijowa przybędą też ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec (Jean-Yves Le Drian i Heiko Maas)

Tymczasem ambasada RP w Waszyngtonie razem z ambasadami Litwy i Ukrainy oraz ośrodkiem Carnegie zorganizowały dyskusję na temat Ukrainy. Wziął w niej udział również m.in. specjalny wysłannik USA ds Ukrainy Kurt Volker.

Źrodło: kresy24-pl, gov.pl, polskieradio.pl