– Nie zrozumiemy konsekwencji 1 września, jeżeli zapomnimy powiedzieć o sprawie najważniejszej. Nie byłoby ataku Niemiec na Polskę, gdyby nie sojusz sowiecko-niemiecki. Inspirująca rola do zgładzenia państwa polskiego leżała po stronie Stalina – ocenił w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS, Antoni Macierewicz.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

Antoni Macierewicz, który był gościem Polskiego Radia 24 zauważył, że „sowiecka inspiracja wydarzeń z 1939 roku jest ciągle spychana na margines i prowadzi do niezrozumienia sytuacji geopolitycznej Polski”.

„Powoduje to również niezrozumienie skali zniszczenia ducha narodowego przez sowietów. Już blisko 80 lat temu mówiono, że Niemcy są w stanie zniszczyć substancję materialną polskiego państwa, ale nie są zdolni do unicestwienia polskiego ducha. Natomiast na tej drugiej kwestii koncentrowali się właśnie sowieci. Jednak pod względem ogromu morderstw i zniszczeń materialnych nie ustępowali swoim sojusznikom”

– mówił wiceprezes PiS.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

IV rozbiór Polski. Defilada zwyciężców: Niemieckiego Wehrmachtu i rosykskiej Armii Czerwonej (WIDEO)

Znany amerykański historyk: Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej