Administracja prezydenta USA Joe Bidena zgadza się na omówienie z Rosją ograniczenia ćwiczeń i rozmieszczenia wojsk w Europie Wschodniej, a także przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, podała NBC News, powołując się na swoje źródła.

Według kanału, jeśli Rosja „poważnie podchodzi do negocjacji”, strona amerykańska jest gotowa dyskutować o ograniczeniu rozmieszczenia wojsk USA i Rosji oraz o ćwiczeniach wojskowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział kanał NBC News, że administracja „opracowuje listę opcji zmiany układu sił w Europie do dyskusji z Rosją”. Kilka urzędników twierdzą, że jakakolwiek zmiana amerykańskiej obecności wojskowej wymagałaby od Rosji podjęcia działań lustrzanych, czyli Rosja powinna podjąć kroki zmniejszające ich siły w regionie. Przy czym wycofanie wojsk z Ukrainy miałoby być niewystarczające.

„Rozmowy mogą potencjalnie dotyczyć skali ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez oba kraje, liczby wojsk amerykańskich stacjonujących w krajach bałtyckich i Polsce, wcześniejszego powiadamiania o ruchu sił i rosyjskich rakiet Iskander zdolnych do przenoszenia broni jądrowej na terytorium Rosji Kaliningradu między Polską a Litwą”

– donosi kanał powołując się na swoje źródła.

Rozmówcy kanału poinformowali również, że Stany Zjednoczone i inni członkowie NATO pracują nad zorganizowaniem dostaw na Ukrainę pocisków kierowanych ziemia-powietrze FIM-92 Stinger, które pomogą w obronie przed rosyjskimi helikopterami i bezzałogowcami.

Wcześniej sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​w nadchodzących negocjacjach z Rosją Stany Zjednoczone zamierzają poruszyć temat użycia broni chemicznej na obcym terytorium i agresji Rosji na terytorium sąsiednich krajów.

PRZECZYTAJ:

Michael McFaul: Rosja powinna wycofać wojska z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii

Państwa członkowskie NATO jednogłośnie popierają zasadę rozszerzenia sojuszu

Szef NATO: Negocjacje z Rosją mogą się nie powieść, musimy przygotować się do nowej wojny w Europie

Blinken: Rosja jest podobna do lisa, który zaatakował kurnik, mówiąc, że kurczaki stanowią dla niego zagrożenie

Przypomnijmy, Moskwa, która rozpętała agresywną wojnę, zdobyła ukraiński Krym i część ukraińskiego Donbasu, a także zabiła 14 tys. Ukraińców, przez cały czas domaga się, aby Ukraina nie wzmacniała swojej armii i nie zabiegała o przystąpienie do NATO, bo Putin nie chce, aby ofiara jego agresji mogła się bronić. Chce, aby pozostała osamotniona, słaba i wystawiona na ciosy. W przeciwnym razie grozi rozpętaniem zakrojonej na dużą skalę wojny w Europie. Ma bezczelność otwarcie i bezwstydnie stawiać takie roszczenia i żądania!

W 1994 r. Ukraina dobrowolnie zrezygnowała z trzeciego na świecie potencjału nuklearnego. Dzięki dobrej woli Kijowa zostały zniszczone nuklearne balistyczne pociski międzykontynentalne i strategiczne bombowce.

Memorandum Budapeszteńskie podpisane 5 grudnia 1994 roku miało zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo. Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności a integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej.

Jednak Rosja złamała swoje zobowiązania. Wiosną 2014 r. Putin anektował Krym, rozpętał wojnę w Donbasie i próbuje zakwestionować niezależność Ukrainy. Co więcej, ignorując wolę narodów Europy Środkowo-Wschodniej, z maniakalnym uporem próbuje narzucić Stanom Zjednoczonym temat negocjacji o nowym podziale świata na strefy wpływów.

PRZECZYTAJ: Wróg u bram

Przypomnijmy, Rosja rozmieściła w pobliżu granicy z Ukrainą około 115 tys. żołnierzy – oświadczył Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, podaje portal programu „TSN” ukraińskiej telewizji 1+1. Według szefa MSZ Ukrainy, Rosja koncentruje swoją armię w pobliżu ukraińskich granic od wiosny bieżącego roku.

Ostatnio propagandyci i urzędnicy państwa-agresora wzniecają histerię i sieją kłamstwo przy pomocy zakrojonej na dużą skalę kampanii dezinformacyjnej, twierdząc, że Ukraina rzekomo planuje za pomocą środków wojskowych wyzwoliać okupowane przez Rosję terytoria Donbasu. Eksperci skłonni są sądzić, że w ten sposób Kreml szuka casus belli czyli pretekst do rozpętania zakrojonej na dużą skalę agresji przeciwko Ukrainie.

PRZECZYTAJ: Trzecie Imperium. Ulubiona książka Putina

Niemal w tym samym czasie eksperci i dziennikarze zauważyli znaczny wzrost poziomu antyukraińskiej histerii w rosyjskich mediach.

Brytyjscy przywódcy wojskowi ostrzegają, że ryzyko konfliktu zbrojnego jest teraz większe niż podczas zimnej wojny.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała Financial Times, że zachodni wywiad ostrzegał przed wysokim prawdopodobieństwem destabilizacji przez Rosję już zimą. Według niej potwierdzają to również dane ukraińskich służb specjalnych.

Partnerzy Ukrainy wyciągnęli takie wnioski nie tylko na podstawie informacji o liczebności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, twierdzi Maliar. Oznacza to, że Waszyngton ma dodatkowe informacje o intencjach Władimira Putina.

Jak informowaliśmy wcześniej, na początku listopada szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem w celu ostrzeżenia Kremla przed konsekwencjami nowej ofensywy przeciwko Ukrainie.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego

Moskwa kwestionuje etapy rozszerzenia NATO na Wschód w latach 1999 i 2004

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem