Siły Zbrojne Islamskiej Republiki Iranu przeprowadziły w ostatnich dniach udane testy nowego pocisku balistycznego Chorramszahr – informuje irański nadawca radiowo-telewizyjny IRIB.

IRIB zaprezentował w piątek wieczorem materiał z wystrzelenia pocisku balistycznego Chorramszahr z jednego z poligonów, zaledwie kilka godzin po zakończeniu parady wojskowej w Teheranie. W trakcie uroczystości wojskowej zabrał głos prezydent Iranu Hassan Rouhani. Oświadczył, że Teheran będzie kontynuował prace nad zwiększeniem potencjału rakietowego oraz obronnego tak długo, jak to będzie konieczne.

Warto przypomnieć, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w sierpniu br. podpisał dokument, który nakłada kary na podmioty współpracujące z Iranem przy jego programie rakietowym.

Chorramszahr to pocisk balistyczny o zasięgu 2 tys. km, który jest w stanie przenosić ze sobą kilka głowic bojowych. W jego zasięgu znajduje się m.in. Izrael, Arabia Saudyjska oraz kilka innych państw na Bliskim Wschodzie, ale również cześć krajów południowej Europy. Iran w swoim arsenale ma ponadto pociski balistyczne Qadr-F oraz Sejjil o zbliżonym zasięgu. Według gen. Amira Ali Hajizadeha, wysokiego dowódcy w Gwardii Rewolucyjnej (IRGC) pocisk jest mniejszy oraz bardziej zaawansowany technologicznie od swoich poprzedniczek i ma być w pełni operacyjny w niedalekiej przyszłości.

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl