Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) terrorystycznego państwa-agresora szykuje zamach stanu w Mołdawii, który ma obalić prozachodni rząd urzędującej prezydent Mai Sandu. Stawia się na prorosyjskiego polityka Ilana Shora, na którego niedawno nałożył sankcje Departament Skarbu USA. Rosyjskie służby specjalne prowadzą działania wywrotowe, w celu destabilizacji sytuacji w Mołdawii, wykorzystując niezadowolenie ludności z rosnących cen energii.

Pisze o tym amerykańskie wydanie The Washington Post, powołując się na dokumenty otrzymane od ukraińskiego wywiadu.

„35-latek Ilan Shor, określany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa jako »młody«, jest czołową postacią w wysiłkach Kremla mających na celu wysadzenie sytuacji w tej byłej republice sowieckiej. […] Z dokumentów i wywiadów wynika, że ​​FSB otrzymała dziesiątki milionów dolarów od największych rosyjskich firm państwowych na rozwój sieci mołdawskich polityków i reorientację kraju na Moskwę”

– pisze The Washington Post.

Należy zauważyć, że pod koniec września bliski współpracownik Shora otrzymał kontrolę wykonawczą nad dwoma głównymi prorosyjskimi kanałami telewizyjnymi w Mołdawii, co dało mu ważną platformę do promowania agendy zorientowanej na Moskwę.

„Ponadto z przechwyconych komunikatów wynika, że ​​FSB wysłała grupę rosyjskich technologów politycznych, aby doradzali partii Szora. Zgodnie z dokumentami FSB kontrolowała porozumienie, w którym rosyjski oligarcha nabył jeden z głównych aktywów Szora, aby chronić go przed prześladowania ze strony władz mołdawskich”

– czytamy w artykule.

Według amerykańskiego wydania partia Shora miała być pozycjonowana jako partia „konkretnych działań”, populistyczna „w dosłownym tego słowa znaczeniu” – partia, która „zmienia ludzkie życie na lepsze”.

Sam Shor maluje jednak ponury obraz przyszłości, stwierdzając, że w wyniku prozachodniego kursu Mołdawia rzekomo zmierza w kierunku „załamania gospodarczego”. Jednocześnie prorosyjski polityk gorliwie zaprzecza swoim związkom z Moskwą i oczywistemu faktowi, że regularnie otrzymuje wsparcie rosyjskich służb specjalnych.

„Mołdawia, która wraz z Ukrainą uzyskała w czerwcu status kandydata do UE, jest szczególnie narażona na rosyjską presję ze względu na prawie stuprocentową zależność od rosyjskiego gazu. Ponad pięciokrotny wzrost cen gazu w tym roku mocno uderzył w 2,5 miliona mieszkańców tego kraju, a rachunki za prąd stanowią obecnie ponad 60 procent średnich kosztów życia Mołdawian”

– pisze gazeta i dodaje, że Rosja stara się to wykorzystać, aby przywrócić kraj pod swoją kontrolę.

PRZECZYTAJ:

Sabat w Pradze i Kolonii. Europejscy kolaboranci Putina muszą pamiętać o losie kolaborantów Hitlera!

W szczególności odnotowuje się, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni protestujący wspierani przez Shora zaczęli stosować coraz bardziej agresywną taktykę, a wraz z nasileniem się kryzysu energetycznego w Mołdawii narasta niepokój w Kiszyniowie i zachodnich stolicach.

Z analizowanych przez The Washington Post dokumentów wynika, że ​​ostatnio głównym agentem FSB w Mołdawii była Partia Socjalistyczna, kierowana przez Igora Dodona, który w latach 2016-2020 był promoskiewskim prezydentem Mołdawii. Jednak strategia Partii Socjalistycznej przyniosła odwrotny skutek w 2020 roku, kiedy ludność Mołdawii odrzuciła Dodona po tym, jak ten agent Moskwy został złapany w serii skandali korupcyjnych. W jednym potajemnie nagranym wideo, które wyciekło w 2019 r., Dodon przyznał się do otrzymywania funduszy od Kremla, a konkretnie od Gazpromu, i powiedział, że potrzebuje od 800 000 do 1 miliona dolarów miesięcznie na pokrycie „wydatków bieżących” swojej partii.

Teraz w Mołdawii Dodon jest oskarżony o zdradę stanu, nielegalne wzbogacenie się, korupcję i nielegalne finansowanie partii. 15 listopada 2020 r. mieszkańcy Mołdawii zagłosowali na nowego prezydenta kraju, byłą ekonomistkę Banku Światowego Maię Sandu.

Należy zauważyć, że Moskwa szybko zintensyfikowała poszukiwania politycznego zastępcy Dodona. Ilan Shor, były szef dużego mołdawskiego banku, mołdawskiego lotniska i dużej sieci handlowej, był postrzegany przez socjologów FSB jako populistyczny showman, którym można łatwo manipulować.

Swoje pierwsze sukcesy osiągnął w 2015 roku, kiedy został wybrany na burmistrza mołdawskiego miasta Orhei. Ale dwa lata później został uznany za winnego defraudacji 1 miliarda dolarów z systemu bankowego Mołdawii, które spowodowało, że deficyt budżetowy mołdawskiego rządu wyniósł 8 procent produktu krajowego brutto. Shor pozostał burmistrzem, gdy odwołał się od wyroku, ale wyjechał z kraju do Izraela w 2019 r., zaprzeczając zarzutom kradzieży, które nazwał motywacją polityczną. Nadal kierował partią z zagranicy, która w wyborach parlamentarnych w 2021 r. zajęła trzecie miejsce z 5,7 proc. głosów – pisze The Washington Post.

Jednocześnie w publikacji przypomniano, że 26 października Departament Skarbu USA nałożył sankcje na kilka rosyjskich i mołdawskich organizacji i osób, w tym Shora.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Zełenski: Kreml chce zniszczyć normalne życie każdego Europejczyka

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2018-2022

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2012-2017

ZOBACZ TAKŻE: