Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli dziś udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, Aktów Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczenie flag państwowych przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

Prezydent wskazywał, że nie było jeszcze takiej uroczystości Dnia Flagi RP, aby wręczał flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna.

– Wręczam te flagi po to, aby dodały sił. Sił do zwycięstwa, mocy do codziennej pracy, do umacniania ojczyzn, po obu stronach granicy – i Ukrainy, i Białorusi, i Polski. Niech będą z Wami, niech łopoczą nad Wami na wietrze, niech dodają mocy

– podkreślał.

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna. – Z całego serca jestem za to wdzięczny – mówił do odznaczonych.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Krystyna Marianna Księżopolska

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Ludmiła Kostuszewicz
Sergiusz Stanisław Prokopiuk
Maria Ziembowicz

za zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność polonijną

Złotym Krzyżem Zasługi

Lesia Jermak
Walentyna Jusupowa

Prezydent wręczył też Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego:

Rodzinie Gryncewiczów z Białorusi
Rodzinie Shushpanov z Ukrainy
Salomei Pletenickiej z Ukrainy

Ponadto, Andrzej Duda wręczył Flagi RP przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie. Otrzymali je:

Związek Polaków na Białorusi
Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie
Związek Polaków na Ukrainie

W uroczystości wzięła też udział Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP, wraz z kierownictwem KPRP.

Małżonka Prezydenta wspomniała o swoich spotkaniach w Rumunii i Ukrainie. – To było niezwykle poruszające spotkanie, za które ogromnie dziękuję. Ale dziękuję całej Polonii rozsianej po całym świecie, że solidaryzuje się z walczącą Ukrainą – zaznaczyła.

– Mieliśmy okazję z Panem Ministrem Adamem Kwiatkowskim spotkać się z Polonią Amerykańską, której szczególnie chcę podziękować za to, że tak ofiarnie wspierają i uchodźców, którzy znaleźli się tutaj, w Polsce i wszystkich tych, którzy pozostali w Ukrainie. Jesteście wielcy. I bardzo dziękujemy Wam, że pomagacie nam pomagać – akcentowała Agata Kornhauser–Duda.

Wcześniej na warszawskim Placu Zamkowym Para Prezydencka uczestniczyła w uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. 

W wydarzeniu wzięła też udział Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP, wraz z kierownictwem KPRP.

Po uroczystości Para Prezydencka rozdawała flagi osobom zgromadzonym na placu Zamkowym.

– Codziennie nasze biało–czerwone barwy napełniają nas dumą. A dziś w tym szczególnym dniu wywieśmy biało–czerwone flagi na naszych domach – zachęca Prezydent.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1521020239735054337

Źródło: Prezydent.pl

ZOBACZ TAKŻE: