Goście programu „O co chodzi” w TVP Info rozmawiali na temat zatrzymania Marka W., którego podejrzewa się o szpiegowanie na rzecz Rosji, oraz wydaleniu dyplomatów rosyjskich z ponad dwudziestu krajów świata na znak solidarności z Wielką Brytanią. – Rosjanie chcieli się jak najwięcej dowiedzieć, bo dla nich NATO jest śmiertelnym zagrożeniem. Dla Putina nasza mocna pozycja jest bardzo wielkim zagrożeniem – mówiła redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania.

PRZECZYTAJ:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała rosyjskiego szpiega

„Problem jest bardzo poważny. Co chwilę dowiadujemy się, że rosyjska agentura działa. Od 2015 roku, kiedy PiS przejęło władzę, coraz wyraźniej pokazywane są rosyjskie wpływy. Przypomnijmy historię byłych szefów SKW, którzy zawierali umowy ze specjalną służbą rosyjską. Przypomnę raport, który opracował Instytut Studiów Wschodnich, bodajże 6 lat temu, który ostrzegał przed ekspansją służb rosyjskich. Wtedy ABW nie widziało problemu. A może gdyby wtedy zaczęło prowadzić intensywne działania, to być może nie doszłoby do ekspansji tej agentury”

Dorota Kania

Redaktor naczelna Telewizji Republika

Zdaniem redaktor Doroty Kani wydalenie rosyjskich dyplomatów jest wspólną strategią państw UE i Stanów Zjednoczonych.

„Jesteśmy państwem członkowskim NATO. Jesteśmy w tej niekomfortowej sytuacji, że graniczymy z Rosją, więc nie mamy innego wyjścia, jak się bronić. Potrzebujemy wsparcia, bo wsparcie NATO jest bardzo istotne. To też tłumaczy ekspansję Rosji, to że inwigilują nasz kraj, inwigilują strategiczne resorty”

– powiedziała.

Jednocześnie Dorota Kania zwróciła uwagę na mocną pozycję Polski, która na Kremlu przyjmowana jest z ogromnym zaniepokojeniem.

„Informacje o tym jak się zachowa Polska wobec Nord Stream 2 to jest jeden z małych wycinków całej strategii w sektorze energetycznym rosyjskim, jeśli chodzi o inwigilację naszej gospodarki. To tłumaczy, że Rosjanie chcieli się jak najwięcej dowiedzieć, bo dla nich NATO jest śmiertelnym zagrożeniem. Dla Putina nasza mocna pozycja jest bardzo wielkim zagrożeniem”

– zaznaczyła redaktor naczelna Telewizji Republika.

https://twitter.com/tvp_info/status/978666784898387970?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fniezalezna.pl%2F220973-na-kremlu-poruszenie-chodzi-o-polske-dorota-kania-dla-putina-nasza-mocna-pozycja-jest-ogromnym-zagrozeniem

Źródło: TVP Info, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Jerzy Targalski: Większość Polaków będzie grała w rosyjskim teatrze marionetek

Targalski: Łubianka nadchodzi w szacie patrioty

Krecia robota. Kto wpędził Polskę w dyplomatyczną katastrofę

Reset z Moskwą? Ukryta wojna dyplomacji. Rosja przygotowuje na Polskę pułapkę?

Program Polska-Rosja. Koń Trojański Kremla w NATO? Opinia dr Targalskiego