Niejaki ex-redaktor tak zwanych „mediów narodowych”, na swoim kanale o ironicznej nazwie „historia bez mitów” przyrównał koncepcje federacyjną Piłsudskiego do układu warszawskiego. Jest to tak skrajnie głupia i współcześnie szkodliwa dla Polski brednia, że postanowiłem ją wyjaśnić.

Tomasz Gontarz

Publicysta

Porównanie koncepcji federacyjnej Piłsudskiego, czyli koncepcji międzymorza do układu warszawskiego jest moim zdaniem albo gigaszuryzmem, albo gigamanipulacją. Skoro hegemonia USA w NATO nie podważa prawa do samostanowienia innych państw członkowskich, tak w jaki sposób hegemonia I Rzeczpospolitej miała by to czynić w międzymorzu? To pytanie jest oczywiście retoryczne dla osób znających podejście Piłsudskiego między innymi do sprawy Ukraińskiej, ale nie retorycznym z kolei jest pytanie, dlaczego takiemu „patriocie” nie odpowiadała by Polska dominacja w Europie Środkowej, oraz części Europy wschodniej. Oczywiście układ warszawski w przeciwieństwie do NATO źle się kojarzy, więc przecież to takiego głupiego porównania trzeba użyć, byle dołożyć Piłsudskiemu. Wyjątkowo ironicznym jest też to, że Brunon używa tego kuriozalnego stwierdzenia w rozmowie właśnie z Lechem Wyszczelskim – wychowankiem Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, oraz autorem pracy gloryfikującej komunistycznego pachołka Świerczewskiego. Ciekawy autorytet w dziedzinie historii oraz do deprecjonowania koncepcji Marszałka dobrał sobie ten „patriota”/„prawicowiec”/„monarchista”. Z resztą Brunon współpracował również z takimi proputinowskimi personami jak Sebastian Pitoń oraz Kamil Klimczak. Historia i teraźniejszość jasną pokazują, że sytuacja jest i była w Europie środkowo-wschodniej bardzo zerojedynkowa – albo międzymorze, albo sowiecki/ruski mir w praktyce. Można by żartobliwie powiedzieć, że Brunon układ warszawski ma po prostu między uszami, ale biorąc pod uwagę te wszystkie fakty, to trzeba postawić pytanie, po jakiej stronie „gra” Różycki i jakie przyświecają mu intencje? Czy chodzi tylko o obsesyjne oczernianie Marszałka, czy może o coś więcej? Pytanie na razie bez jednoznacznej odpowiedzi, lecz jasnym jest, że obrzydzanie Polakom międzymorza jest w oczywisty sposób na korzyść państwa, które można uznać za spadkobiercę tatarskiej Złotej Ordy.

PRZECZYTAJ:

Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Myśl Polska, Kresy.pl, Geopolityka.org etc. są kanałami szerzenia rosyjskich wpływów w Polsce. Opublikowano korespondencję kremlowskich urzędników (Rappoport-Leaks)

Dodam na koniec, że w kwestii niepowodzenia koncepcji federacyjnej, główną rolę ponoszą endeccy politycy ze Stanisławem Grabskim na czele. To, albowiem oni zapatrzeni w antyfederacyjną koncepcje Dmowskiego poszli w Rydze ogromnie na rękę bolszewii, nie tylko dopuszczając się zdrady naszych sojuszników, ale również dopuszczając się zdrady interesów Polski.

Tomasz Gontarz

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

ZOBACZ TAKŻE:

100. rocznica zabójstwa Narutowicza

Taktyka antypiłsudczykowskich szurów

Tomasz Gontarz: Dmowski i endecja w 1920 roku postąpili jak pożyteczni idioci bolszewików

Majowy romans endeków z Sowiecką Rosją. Moskwa i jej agentura wobec przewrotu

Prof. Mariusz Wołos: Celem ZSRR była sowietyzacja II RP. Dmowski i endecja byli postrzegani jako potencjalni partnerzy Sowieckiej Rosji

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: