Wokół Ukrainy stale rozmieszczona jest potężna grupa ofensywna wojsk rosyjskich. Poinformował o tym Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) powołując się na rozmowę zastępca szefa Biura Prezydenta Ukriany Romana Maszowca z wydaniem Military Times. Zauważył również, że Federacja Rosyjska nie tylko demonstruje militarną agresję, ale prowadzi wojnę hybrydową na pełną skalę z Ukrainą i całym światem zachodnim.

„Rosja swoimi działaniami i zbrojną agresją codziennie podważa fundamenty demokratycznego świata, a Ukraina ma teraz nie tylko konflikt zbrojny z Federacją Rosyjską na swoich terytoriach, ale faktycznie działa jak wielki mur chroniący cały świat”.

Roman Maszowiec

Zastępca szefa Biura Prezydenta Ukriany

Według niego, w drugiej połowie 2021 r. wojska rosyjskie przeprowadziły kompleks zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń dowódczo-sztabowych w pobliżu granicy państwowej Ukrainy. Dodał, że po zakończeniu ćwiczeń na miejsca stałego rozmieszczenia powrócił tylko personel wojskowy. Jednocześnie na granicy z Ukrainą pozostawał sprzęt bojowy, mianowicie: czołgi, wozy bojowe i pociski balistyczne Iskander.

Odnotowuje się, że pozwala to władzom rosyjskim na przeprowadzenie przerzutów personelu w bardzo krótkim czasie i tworzenie grup uderzeniowych gotowych do działań ofensywnych na terytorium Ukrainy.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ: