Na zaproszenie Prezydenta RP wizytę w Polsce złożył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej. – Ukraina może liczyć na wsparcie naszego kraju – zapewnił Andrzej Duda.

Dwudniowe konsultacje między Prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zorganizowane zostały w Wiśle. Tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Przywódcy omówili ostatnie wydarzenia na forach międzynarodowych, w tym NATO oraz OBWE, w której Polska sprawuje obecnie roczne przewodnictwo. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali także o najważniejszych kwestiach w relacjach dwustronnych.

Po spotkaniu Prezydent RP przekazał w mediach społecznościowych, że Ukraina może liczyć na wsparcie Polski.

– Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę cenną wizytę i konstruktywne konsultacje – napisał Andrzej Duda.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1484517961960509441

W najbliższych tygodniach odbędą się dalsze rozmowy przedstawicieli Prezydentów.

Było to drugie w ciągu miesiąca spotkanie głów obu państw. Poprzednie spotkanie przywódców Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację Prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

Źródło: Prezydent.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Jestem przeciwnikiem ustępstw w stosunku do Rosji – Prezydent Andrzej Duda

Trójkąt Lubelski. Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie

Deklaracja ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego o wspólnym dziedzictwie europejskim i wspólnych wartościach (WIDEO)