W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna zwołana przez Prezydenta RP narada ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jestem wdzięczny naszym służbom, żołnierzom i funkcjonariuszom za obronę granicy. Zapewniam, że cały czas monitorujemy sytuację. Mamy konieczną infrastrukturę do obrony, a na granicy znajduje się odpowiednia liczba służb – mówił po spotkaniu Andrzej Duda.

– Zakończyło się spotkanie, które zwołałem w związku z sytuacją na granicy. Wysłuchałem wszystkich informacji i raportów.

Zapobiegliśmy wczoraj przekroczeniu granicy. Grupy migrantów były sterowane przez służby białoruskie, które sprowadziły tych ludzi w miejsce, w którym nie ma przejścia granicznego – poinformował Prezydent.

– Będziemy granicy bronili. Współdziałamy z naszymi sojusznikami. Premier jest w stałej konsultacji z Komisją Europejską i z Radą Europejską. Ja jestem w stałym kontakcie z sekretarzem generalnym NATO. Dzisiaj rano pan Jens Stoltenberg prosił mnie o to, żebyśmy byli właśnie na takiej gorącej linii – zapewnił Andrzej Duda.

– To co się działo wczoraj mam nadzieję widzieli wszyscy. Mam nadzieję, że widziała również polska opozycja i przedstawiciele, którzy w ostatnim czasie bardzo wiele nieodpowiedzialnych słów wypowiedzieli i widzieliśmy bardzo wiele nieodpowiedzialnych zachowań. Ciężko o tym w ogóle przypominać, to były działania, które de facto sprzyjały reżimowi białoruskiemu i jego hybrydowemu atakowi na Polskę i Unię Europejską, a nie broniły polskich i europejskich interesów. Apeluję o opamiętanie. Będzie dzisiaj debata sejmowa w tej sprawie, gdzie wszyscy będą mogli się wypowiedzieć, ale przede wszystkim proszę o opamiętanie – apelował.