Senator John McCain twierdził, że Rosja jest bardziej niebezpieczna dla światowego ładu, niż tzw. Państwo Islamskie. W ostrym przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zaznaczył, że dyktator Władimir Putin chce „zaognić konflikt uchodźczy i wykorzystać go jako broń do podziału transatlantyckiego przymierza, a tym samym podkopać europejski projekt”.

„Władimir Putin to to bandyta, zabójca i agent KGB. Zabił Borysa Niemcowa. Dzieli Ukrainę na kawałki. Rosyjskie samoloty z jego rozkazu dokonują nalotów bombowych na Aleppo. Nazwijmy Władimira Putina tym, kim naprawdę jest”

– twierdził.

Omawiając spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, polityk nazwał rosyjskiego dyplomatę sługusem mordercy.

„Ławrow jest marionetką rezuna i mordercy, który wykorzystał rosyjską broń precyzyjną dla ataków szpitali w Aleppo, złamał prawo człowieka w całym regionie, wtargnął na Ukrainę, zabrał Krym. Po takich aroganckich działaniach rozbójniczych nie ma nic do roboty w Białym Domu”

– oświadczył senator.

John McCain prognozował, że kolejne próby łagodzenia konfliktów z Rosją będą oznaczały tylko więcej problemów.

John McCain przypomniał, że kulminacją poprzedniej próby resetu z Rosją, podjętej przez administrację Baracka Obamy, była inwazja na Ukrainie i interwencja na Bliskim Wschodzie.

„Ceną za kolejny reset byłby co najmniej współudział w rzezi syryjskiego narodu dokonywanej przez Putina i Asada. To cena nie do przyjęcia dla wielkiego narodu. Ameryka u szczytu swej wielkości była wtedy, gdy stawała po stronie tych, którzy walczyli z tyranią. Znów musimy stanąć w tym miejscu”

– stwierdził John McCain.

Senator zaznaczył też, że nie należy dawać wiary słowom prezydenta Rosji, bo „jest on byłym agentem KGB, który pogrążył własny kraj w tyranii, zamordował politycznych oponentów, napadł na sąsiadów, groził sojusznikom Ameryki i próbował zakłócić amerykańskie wybory”.

Podczas reelekcji Putina senator John McCain skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa, który pogratulował Władimirowi Putinowi wygranej w wyborach prezydenckich.

Na własnej stronie internetowej McCain zauważył, że gratulując Putinowi Trump „obraził każdego obywatela Rosji, któremu odmówiono prawa do głosowania w wolnych i uczciwych wyborach”.

„Amerykański prezydent nie może być liderem wolnego świata, gratulując dyktatorom wygrania fikcyjnych wyborów. Gratulując Władimirowi Putinowi, prezydent Trump obraził każdego obywatela Rosji, któremu odmówiono prawa do głosowania w wolnych i uczciwych wyborach”

– napisał McCain.

Senator przypomniał także o losu licznych rosyjskich patriotów, którzy ryzykują wolność i życie, protestując i sprzeciwiając się reżimowi Putina.

Jagiellonia.org

War hero. Statesman. Maverick.For more than 30 years, Sen. John McCain was one of the leading voices in American politics. See photos from his life and career. https://cnn.it/2MRAKMQ

Gepostet von CNN am Samstag, 25. August 2018

ZOBACZ TAKŻE:

Zmarł amerykański senator John McCain – mąż stanu i antyrosyjski „jastrząb”