Na razie rosyjski prezydent Władimir Putin nie chce zwracać uwagi na tak ważne kwestie, jak prawa człowieka, Krym i Ukraina. A jednak, w czasie Mistrzostw Świata strajk głodowy nielegalnie uwięzionego ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa powinien otworzyć oczy świata na wszystkie zbrodnie reżimu Putina, które Kreml chciałby ukryć – piszą autorzy wpływowego amerykańskiego wydania „The New York Times”.

„W szczycie wspaniałego widowiska piłkarskich mistrzostw świata, ostatnie rzeczy, na które Władimir Putin chciałby zwracać uwagę, to prawa człowieka, Krym i Ukraina. To dobra okazja, by przypomnieć sobie sprawę Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera, który przez ponad miesiąc głoduje w odległej syberyjskiej kolonii, i przypomnieć rosyjskiemu prezydentowi, że jego drogie wydarzenie sportowe nie usprawiedliwia zbrodni rządu”

– zauważa artykuł.

Autorzy publikacji przypominają, że Sencow, w najlepszych tradycjach sowieckiej epoki, został skazany na 20 lat więzienia według zeznań wydanych w wyniku tortur i zwracają uwagę czytelników na ten fakt, że wybitni rosyjscy artyści, Parlament Europejski i Departament Stanu USA wymagają natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ukraińskiego reżysera.

„Kreml jak zawsze zaprzecza wszystkiemu, nazywając ślady tortur wynikiem prób »sadomasochizmu« dokonanych przez samego więźnia. Kontrolowane przez Moskwę media mówiły, że w ten sposób Zachód chce podważyć sukces Pucharu Świata w Rosji. Nie, nie i po raz kolejny nie! Reżim Putina jest bezpośrednio odpowiedzialny za atak na Ukrainę, tortury i fałszywy proces pana Sencowa”

– podkreśla gazeta.

Redakcja gazety niepokoi się, że ukraiński reżyser ryzykuje życiem, przyciągając uwagę świata na arbitralność, jaka ma miejsce w Rosji.

Ukraiński więzień sumienia, a także prawda, którą broni, zasługują na pełne poparcie Zachodu, niezależnie od tego, co dzieje się na rosyjskich stadionach lub w głowie Trumpa, podsumuwuje „The New York Times”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Tortury, egzekucje, porwania. Świadectwa o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

USA: Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło ponad 10 tyś. osób

Identyfikacja rosyjskiej broni i rosyjskich najeźdźców na Wschodzie Ukrainy – InformNapalm (WIDEO)

W dzień rozpoczęcia Mundialu Parlament Europejski wezwał Rosję do uwolnienia ponad 70 ukraińskich więźniów politycznych

Dowody rosyjskiej agresji: InformNapalm opublikował interaktywną bazę danych