Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega przed możliwym wpływem Kremla na wybory prezydenckie w Polsce. „Rzeczpospolita” informuje o oficjalnym periodyku ABW, w którym podkreślono, że Polska powinna się przed możliwym wpływem Rosji zabezpieczyć.

W informacji podkreślono również, że dodatkową pokusę dla Rosji może stanowić fakt, że prezydent Andrzej Duda ma zdecydowanie antyputinowskie poglądy.

„Eksplozje informacyjne, fale informacyjne i operacje wpływu – tych trzech rodzajów operacji informacyjno-psychologicznych Rosjanie dopuszczają się przed wyborami prezydenckimi w innych krajach”

– wynika z najnowszego „Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – pisze „Rzeczpospolita”.

PRZECZYTAJ:

Wywiad Rosji jest mocno zaangażowany w propagowanie rosyjskiej narracji historycznej – Katedra Służb Specjalnych

Jak czytamy na łamach dziennika, autor wspomnianego tekstu przypomina między innymi próby zdyskredytowania Emmanuela Macrona we Francji przed wyborami w 2017 roku oraz „[…] dążenie Rosjan do wywołania niepokojów społecznych na południu USA przed elekcją w 2016 roku, którą wygrał Donald Trump”.

Dodano, że na temat Polski nie ma tu zbyt wiele poza zaleceniami na samym końcu. Jak czytamy:

„Autor pisze m.in. o koniecznych szkoleniach dla członków sztabów kandydatów i włączeniu organów wyborczych do infrastruktury krytycznej”.

Autorem tekstu jest dr Michał Wojnowski, który jest historykiem-bizantynistą oraz zajmuje się naukowo rosyjską myślą geopolityczną a także teorią wojen informacyjnych. „Rzeczpospolita” dodała, że zapytała ABW o to, czy poglądy autora zbieżne są ze stanowiskiem Agencji, jednak ta nie odpisała, prosząc o więcej czasu.

Źrodło: „Rzeczpospolita”, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Wolność słowa czy wolność kłamstwa? Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady