Europoseł z Estonii Riho Terras zainicjował proces zbierania podpisów pod listem do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z propozycją odwołania Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych Josepa Borrella, na tle haniebnej wizyty tego wysokiego urzędnika UE w Moskwie, donosi Postimees.

Terras zaplanował wysłać list do von der Leyen w poniedziałek. W weekend namawiał europosłów do poparcia jego inicjatywy, wczoraj wieczorem powiedział, że udało mu się już przyciągnąć około 20 zwolenników, „w tym bardzo wpływowe osoby”.

„To jest wielka gra polityczna, w której dopiero zaczynam [został posłem do PE 1 lutego 2020 r.]. Mam nadzieję, że do listu dołączą ci, którzy mają sumienie i rozumieją, że wizyta Josepa Borrella w Moskwie była bardzo dużym błędem i całkowitą porażką europejskiej dyplomacji”

– powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego.

Terras nie może powiedzieć, czy jego list będzie miał jakikolwiek wpływ. Ma jednak nadzieję, że Borrell „zdaje sobie sprawę ze swojego błędu” i „uświadomi sobie, że nie może już reprezentować krajów europejskich”.

„Otwarcie skłamał, że nikt nie żądał sankcji za uwięzienie Nawalnego, co nie jest prawdą. Dał także Rosji możliwość wykorzystania swojej wizyty do celów propagandowych”

– wyjaśnił swoje niezadowolenie europoseł z Estonii.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Borrell w Moskwie nie był „wypadkiem przy pracy” – Przemysław Żurawski vel Grajewski