28 października konsul RP w Winnicy Urszula Filipkowska, przedstawiciel Senatu RP Piotr Wysocki, szefowie władz miejskich i rejonowych w Sławucie, prezesi organizacji polskich, nauczyciele, naukowcy, osoby konsekrowane i miejscowi Polacy zebrali się na mszy w kościele św. Doroty sprawowanej w intencji Polaków i Ukraińców, zamordowanych przez bolszewików, a szczególnie w intencji Romana Sanguszki, którego 100. rocznica mordu przypada 1 listopada 2017 r.

Głównym organizatorem uroczystości był Oddział Związku Polaków w Sławucie. Podzielono ją na dwie części – konferencję historyczną i Mszę świętą, zakończoną poświęceniem tablicy w prawej części świątyni.

Wykłady na temat rodu Sanguszków oraz ich wkładu w rozwój gospodarczy i kulturalny regionu wygłosiło blisko 10 prelegentów, w tym – ksiądz proboszcz sławuckiej parafii Jan Szańca. Członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie Jerzy Wójcicki odczytał list do organizatorów i mieszkańców Sławuty od Henryka Grocholskiego i Michała Sobańskiego z Warszawy, w którym krewni śp. ks. Romana Damiana Sanguszki dziękowali za upamiętnienie tego znanego dobroczyńcy.

W uroczystości aktywnie partycypowała młodzież polskiego pochodzenia, która recytowała wiersze w języku polskim, przygotowała muzyczną oprawę uroczystości i trzymała flagi narodowe.

Odsłonięcia pamiętnego znaku dokonała konsul Urszula Filipkowska; po poświęceniu tablicy sławucka młodzież dziękowała księciu Romanowi za lata dobroczynności i rozwoju ich rodzinnej miejscowości, recytując wiersze Marii Konopnickiej i innych polskich poetów.

W roku 2017 przypada 100. rocznica zabójstwa przez zrewoltowanych żołnierzy rosyjskich księcia Romana Damiana Sanguszki i 80. rocznica rozpoczęcia tzw. operacji polskiej NKWD, której apogeum przypada na lata 1937-1938.

Wsparcia w zorganizowaniu upamiętnienia księcia Romana Damiana Sanguszki w Sławucie udzieliły Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”.

żródło: Słowo Polskie

CZYTAJ TAKŻE:

Kto zabił księcia Romana Sanguszkę?