Święto jest obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR 24 sierpnia 1991. Dzień ten jest uważany za datę powstania Ukrainy w obecnych granicach. 1 grudnia 1991 w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia suwerennego państwa. 20 lutego 1992 parlament Ukrainy przyjął uchwałę „w sprawie Dnia Niepodległości Ukrainy”.

W Kijowie z okazji święta państwowego odbędzie się defilada wojskowa; wezmą w niej udział setki żołnierzy ale bez sprzętu militarnego. Zaplanowano także modlitwę za poległych w walkach z rosyjskimi najemnikami na wschodzie kraju i tych, którzy zginęli w czasie protestów na Majdanie.

Szef MON na zaproszenie ministra obrony Ukrainy gen. armii Stepana Poltoraka obserwował uroczystą defiladę pododdziałów sił zbrojnych Ukrainy oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Euromajdanu 2014.

Tego dnia w Kijowie na szczycie politycznym zbiorą się szefowie resortów obrony państw NATO: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry oraz Mołdawii i Gruzji. Swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele Rumunii, Kanady i Wielkiej Brytanii. W międzynarodowej defiladzie udział wezmą pododdziały wojskowe z : Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, USA, Litwy, Polski oraz poczty sztandarowe – z Estonii, Łotwy, Rumunii.

W stolicy Ukrainy szef polskiego MON będzie uczestniczył w spotkaniach bilateralnych dotyczących współpracy wojskowej m.in. z ministrem obrony Republiki Turcji Nurettin Canikli oraz z ministrem obrony Republiki Litewskiej Raimundasem Karoblisem.

Jagiellonia.org / Zik.ua / mon.gov.pl