Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu złota z Rosji. Oprócz tego, Departament Skarbu USA wraz z Departamentem Stanu i innymi agencjami rządowymi zapowiedział nałożenie sankcji na około 100 osób i organizacji w Federacji Rosyjskiej. Zostało to ogłoszone we wtorek 28 czerwca przez serwis internetowy Departamentu Skarbu USA.

Wcześniej szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken powiedział, że po embargu na rosyjskie złoto reżim kremlowski będzie co roku tracił do 19 miliardów dolarów.

„Sprzedaż złota jest drugim po energii najbardziej dochodowym eksportem Rosji – około 19 miliardów dolarów rocznie”.

Antony Blinken

Sekretarz stanu USA

Szef Departamentu Stanu podkreślił, że sankcje wobec Federacji Rosyjskiej przynoszą efekty i szkodzą rosyjskiej gospodarce.

„Pomimo tego, że [Rosja] otrzymuje przychody z ropy po wyższych cenach, nie może ich wydawać z powodu kontroli eksportu. Nie może zdobyć tego, czego potrzebuje, aby zmodernizować swój sektor obronny, zmodernizować swoje technologie, zmodernizować swoją inteligencję energetyczną, co oznacza, że ​​z czasem każdy z tych obszarów podupadnie”

– powiedział Blinken.

Przypomnijmy, 26 czerwca prezydent USA Joe Biden, zaraz po podobnym oświadczeniu premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, zapowiedział, że G7 ogłosi zakaz importu rosyjskiego złota do krajów grupy siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym.

Przypomnijmy, w dobrym dla Moskwy 2017 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę agresją Rosji na Ukrainę i przed wprowadzeniem miażdżących atomowych sankcji, które skutecznie niszczą rosyjską gospodarkę, PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2026 r. Rosja będzie zajmować pod względem PKB dopiero 14. miejsce na świecie. Odpowiadać będzie za zaledwie 1,5 proc. globalnego produktu, a po zaostrzeniu sankcyjnej polityki Zachodu nawet ta prognoza wygląda zbyt optymistycznie. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem. Putin prowadzi Rosję do nieuchronnej i miażdżącej porażki.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ: