Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę nie należy uważać za blef i dodał, że dalsze agresywne działania Rosji miałyby poważne konsekwencje, podaje Welt am Sonntag.

„Widzimy, że po raz drugi w tym roku Rosja koncentruje tysiące żołnierzy na granicy z Ukrainą. Nie mogę rozumować o intencjach Rosji. Widzieliśmy jednak, że w przeszłości Rosja używała siły przeciwko swoim sąsiadom. Dlatego nie możemy zakładać, że to tylko blef”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Sojusz wojskowy pozostaje czujny i uważnie monitoruje sytuację, powiedział Stoltenberg.

„Będziemy nadal wspierać Ukrainę politycznie i praktycznie, aby kraj ten mógł się bronić przed agresją”

– powiedział.

Stoltenberg powiedział, że sojusznicy NATO jasno dały do zrozumienia, że ​​wszelkie dalsze agresywne działania będą miały poważne konsekwencje.

„Wzywam Rosję do zmniejszenia napięć i deeskalacji”

– podkreślił szef NATO i wezwał Rosję do dialogu.

PRZECZYTAJ:

Kongres USA: Jeśli Ukraina upadnie, wywoła to w efekt domina w Europie Wschodniej

Przypomnijmy, pierwszy raport o ponownym zwiększeniu obecności rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą podał 30 października The Washington Post. Już następnego dnia Politico opublikowało zdjęcia satelitarne ukazujące koncentrację wojsk rosyjskich w obwodzie smoleńskim w pobliżu miasta Jelnia, skąd dystans do granicy z Ukrainą wynosi około 260 kilometrów.

Niemal w tym samym czasie eksperci i dziennikarze zauważyli znaczny wzrost poziomu antyukraińskiej histerii w rosyjskich mediach.

Brytyjscy przywódcy wojskowi ostrzegają, że ryzyko konfliktu zbrojnego jest teraz większe niż podczas zimnej wojny.

PRZECZYTAJ:

Eksperci wojskowi: Otwarta rosyjska agresja na Ukrainę będzie politycznym samobójstwem Putina

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała Financial Times, że zachodni wywiad ostrzegał przed wysokim prawdopodobieństwem destabilizacji przez Rosję już zimą. Według niej potwierdzają to również dane ukraińskich służb specjalnych.

Partnerzy Ukrainy wyciągnęli takie wnioski nie tylko na podstawie informacji o liczebności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, twierdzi Maliar. Oznacza to, że Waszyngton ma dodatkowe informacje o intencjach Władimira Putina.

Jak informowaliśmy wcześniej, na początku listopada szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem w celu ostrzeżenia Kremla przed konsekwencjami nowej ofensywy przeciwko Ukrainie.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Wywiad USA: Do inwazji Rosji na Ukrainę pozostało kilka tygodni