Idea osi bałtycko-czarnomorskiej jest od dawna obecna w ukraińskiej polityce zagranicznej – powiedział w eterze telewizji ICTV minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

„Oczywiście taki sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy mógłby znacznie wzmocnić i rozszerzyć tę oś. Aktywnie nad tym pracujemy. Jak słyszeliście w słowach mojego kolegi, brytyjskiego ministra, Wielka Brytania jest poważnie zaangażowana w ten proces”.

Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy

Szef MSZ Ukrainy podkreślił, że jest bardzo zadowolony, że brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych aktywnie zaangażowało się w proces tworzenia Trójstronnego Sojuszu, czyli osi Londyn – Warszawa – Kijów.

PRZECZYTAJ:

Tarcza Europy. Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

Brytyjska Rada Geostrategii (The Council on Geostrategy) opublikowała na Twitterze mapę, na której terytoria trzech krajów – Wielkiej Brytanii, Polski i Ukriany – są połączone osią. Otaczają ich państwa sojusznice z NATO. Putinowska Rosja i kontrolowana przez prorosyjskiego samozwańca łukaszystowska Białoruś są pokazane na mapie jako państwa wrogie Trójstronnemu Sojuszowi.

MAPA TRÓJSTRONNEGO SOJUSZU

CZYTAJ WIĘCEJ:

Wielka Brytania chce stworzyć Trójstronny Sojusz z Polską i Ukrainą

Należy zauważyć, że według sondażu przeprowadzonego przez grupę socjologiczną Rating, 61 proc. Ukraińców opowiada się za stworzeniem wojskowego Trójstronnego Sojuszu z udziałem Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy.

Jagiellonia.org