Unia Europejska powinna konsekwentnie wspierać suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną – ocenił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który uczestniczył w rozmowie na temat Ukrainy przed posiedzeniem Rady ds. Zagranicznych UE.

We wtorkowym spotkaniu w formule wideokonferencji rozmawiano m.in. o walce z epidemią koronawirusa, realizacji proeuropejskich reform przez Kijów oraz konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Przedstawiciele instytucji europejskich poinformowali o przeznaczeniu na rzecz Kijowa 190 mln euro na walkę z epidemią koronawirusa i dodatkowych funduszy na odbudowę Donbasu – podało biuro rzecznika prasowego MSZ.

„Presja na Kijów ze strony Rosji nie słabnie. Niezbędne jest utrzymanie konsekwentnego kursu Unii na rzecz wsparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”

– powiedział szef polskiego MSZ, cytowany w komunikacie.

Biuro rzecznika podało, że Czaputowicz – wskazując na strategiczne znaczenie Ukrainy dla Unii Europejskiej – podkreślił potrzebę utrzymania stałych kontaktów politycznych z Ukrainą – również w czasie sytuacji epidemicznej. Poinformował też o wsparciu dla ukraińskiej służby zdrowia udzielanym przez Polskę.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podziękował za udzielone Ukrainie wsparcie – zarówno przez instytucje unijne jak i państwa członkowskie.

„Docenił konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej względem wysuwanych przez Moskwę postulatów zniesienia sankcji. Zaznaczył też, że rząd Ukrainy chce kontynuować proeuropejski kurs reform”

– przekazało polskie MSZ treść rozmów podczas wideokonferencji.

W rozmowie – na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Danii – wzięli udział szefowie dyplomacji: Ukrainy, Polski, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Czech a także przedstawiciele MSZ Belgii, Niemiec, Holandii, Finlandii, Rumunii, komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Unii Europejskiej Oliver Varhelyi i sekretarz generalna Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Helga Schmid.

Źródło: Niezalezna.pl, PAP