Minister Zbigniew Rau spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Głównym tematem rozmowy szefów dyplomacji Polski i USA było bezpieczeństwo euroatlantyckie, w tym kryzys wywołany przez agresywną politykę i działania Federacji Rosyjskiej i Białorusi, poinformował na rządowym serwisie internetowym Łukasz Jasina, rzecznik Prasowy MSZ.

Minister Rau przedstawił ocenę dotyczącą sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz polskie rozumienie celów i taktyki Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Rozmówcy omówili także kroki podjęte w ostatnich dniach przez społeczność międzynarodową w celu znalezienia rozwiązania dla napiętej sytuacji wokół Ukrainy, związanej z celową eskalacją napięcia przez Rosję. Szef polskiej dyplomacji wyraził w tym kontekście poparcie dla wdrożenia konsekwentnej polityki sankcyjnej USA i UE. Minister Rau i sekretarz Blinken potwierdzili także poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Omówiono także kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2. Obie strony podtrzymały negatywną ocenę Gazociagu Północnego jako projektu politycznego Rosji, szkodliwego dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Rozmówcy podjęli także temat intensyfikacji współpracy z USA w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Źródło: GOV.pl, fot. Sebastian Indra/MSZ

ZOBACZ TAKŻE: